Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK, ma już wszystkie zgody regulacyjne na Słowacji. Przeprowadził transakcje testowe i spodziewa się pierwszych transakcji produkcyjnych w najbliższych tygodniach, zapowiedział prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz.
– Mieliśmy okazję zaprezentować w lokalnym sektorze bankowym na Słowacji w Bratysławie pierwsze testowe transakcje w oparciu o ekosystem bankowy banków słowackich. […]. Jesteśmy po wszystkich regulacyjnych zatwierdzeniach przez Narodowy Bank Słowacji i jesteśmy na etapie udostępniania usługi lokalnym bankom. Przewidujemy, że w nadchodzących tygodniach będziemy w stanie wykonać pierwsze produkcyjne transakcje, a 2024 rok będzie pierwszym rokiem, w którym będziemy budować solidną bazę transakcyjną – powiedział Mazurkiewicz podczas telekonferencji.
Na Słowacji PSP działa na bazie zakupionej w sierpniu ubiegłego roku spółki VIAMO, która ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – VIAMO PayGate. Ściśle współpracuje z dwoma bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług, za pomocą aplikacji mobilnej VIAMO Plus, mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
PSP rozwija również działalność na rynku rumuńskim, gdzie powstała spółka BLIK Romania.
– Na rynku rumuńskim procesy regulacyjne i rozmowy z bankami są w toku. Przygotowujemy się do roku 2024, który powinien być dla nas solidnym przełomowym rokiem budowania nie tylko zespołu lokalnego BLIK Romania, ale też i integracji z systemami bankowymi – dodał Mazurkiewicz.
BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Jej udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.
Czytaj także:
- Codzienne zakupy znów droższe. „Mamy wciąż wysoką presję inflacyjną”
- Przewoźnicy międzynarodowi podniosą ceny. Wszystko przez opłaty drogowe w Niemczech
- Dzięki subskrypcjom nie musisz pamiętać o płatnościach. I tracisz na tym mnóstwo pieniędzy
- Kto sfinansuje inwestycje w Polsce? Ekonomiści: banki mogłyby wyłożyć miliardy złotych