{"vars":{{"pageTitle":"Ta agencja przejmie polskie kopalnie. Coraz bliżej do powstania NABE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia","energetyka","main","ministerstwo-aktywow-panstwowych","nabe","najnowsze","najwazniejsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":446854}} }
300Gospodarka.pl

Ta agencja przejmie kopalnie i elektrownie. Coraz bliżej do powstania NABE [AKTUALIZACJA]

Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało umowę ze stroną społeczną, która otwiera drogę do powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

NABE powstaje po to, by przejąć elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego od państwowych spółek energetycznych. Jednym z elementów przygotowań były rozmowy z pracownikami tych zakładów.

Co jest w umowie społecznej?

Zapisy umowy mają na celu zabezpieczenie pracowniczych uprawnień w okresie transformacji energetycznej. Chodzi między innymi o gwarancje dotyczące warunków pracy i wynagrodzeń.

Jednym słowem – pracownikom sektora daje to pewność, że transformacja, która jest procesem złożonym, nie będzie się odbywać ich kosztem – tłumaczył z rozmowie z PAP wicepremier Jacek Sasin.

W umowie jest też mowa o systemie osłon socjalnych dla pracowników. Ten element wymaga oceny zgodności z zasadami pomocy publicznej przez Komisję Europejską. Zdaniem wicepremiera, z KE dochodzą w tej sprawie “pozytywne sygnały”.

Po podpisaniu umowy społecznej rząd przygotuje odpowiednie projekty ustaw.

Kiedy powstanie NABE?

Obecny harmonogram zakłada powstanie NABE do końca marca 2023 r. Według wicepremiera, MAP robi wszystko, by terminu dotrzymać.

Akceptacje strony społecznej już mamy. Przed nami jednak reorganizacja aktywów węglowych, pozyskanie finansowania, dopięcie dokumentacji, wycen… Cały szereg niezwykle złożonych procesów. To naturalne, że przy tak skomplikowanych projektach mogą się zdarzać różnego rodzaju opóźnienia – zaznaczył Jacek Sasin.

Dodał, że negocjacje z bankami są na zaawansowanym etapie.

Na początku marca rząd przyjął uchwałę w sprawie dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

Właścicielem 100 proc. NABE będzie Skarb Państwa. Celem przekazania do agencji aktywów węglowych jest to, by spółki energetyczne mogły skupić się na inwestycjach w niskoemisyjne i bezemisyjne źródła energii. Bez węglowego obciążenia będzie im łatwiej pozyskać finansowanie bankowe.

Opracowanie własne na podstawie PAP.

Czytaj także: