{"vars":{{"pageTitle":"Blokady rolników paraliżują kraj. W Medyce protestujący wysypali zboże na tory","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["import","najnowsze","produkty-rolne","protest-rolnikow","zielony-lad"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":679586}} }
300Gospodarka.pl

Blokady rolników paraliżują kraj. W Medyce protestujący wysypali zboże na tory

Rolnicy zablokowali transport kolejowy w Medyce. W ramach protestu wysypali zboże z ukraińskich wagonów. Interweniowała policja. Równolegle trwają zgromadzenia w całym kraju. 

To jedna z największych akcji protestacyjnych w ostatnich latach. A właściwie jej kolejna odsłona. Rolnicy ponownie wyjechali na ulice miast i wsi. Blokują też przejścia graniczne z Ukrainą. Najbardziej intensywny protest trwa w Medyce, gdzie rolnicy wysypali na tory ukraińskie zboże. Na miejsce przyjechali policjanci. W niektórych miejscach w Polsce do rolników dołączyli myśliwi.

Pokazuje to poniższa mapa.

Protesty rolników opisuje m.in. Polska Agencja Prasowa. PAP cytuje szefa OPZZ RI Sławomira Izdebskiego, który brał udział w rozmowach z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Jak powiedział Izdebski, konkretne deklaracje ze strony ministerstwa nie padły.

– Chcemy, żeby rząd złożył do Komisji Europejskiej deklarację, że Polska całkowicie wycofuje się z Zielonego Ładu. Oczekujemy wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz zapewnienia, że nie będzie w Polsce likwidacji hodowli zwierząt, w tym futerkowych cytuje Izdebskiego PAP.

W przyszły wtorek (27 lutego) planowany jest kolejny protest rolników „Gwiaździsty marsz na Warszawę”. W demonstracji wezmą udział także przedstawiciele organizacji rolniczych z krajów całej Unii Europejskiej. Według szefa OPZZ zaplanowana blokada ma uzmysłowić decydentom, że wszyscy rolnicy ze wspólnoty europejskiej są przeciw zasadom Zielonego Ładu.

Reakcja rządu

Minister rolnictwa Czesław Siekierski odniósł się do postulatów rolników już w ubiegłym tygodniu. Przyznał on poparcie dla wspierania interesów rolników, jednak zastrzegł, że wycofanie się z Zielonego Ładu jest niemożliwe.

Ponadto polski rząd negocjuje ze stroną ukraińską dwustronne porozumienie, które by sprecyzowało dokładny wolumen importowanych produktów rolnych, aby nie zaburzyć stabilizacji rynku w Polsce.

Zielony Ład to projekt Komisji Europejskiej zakładający osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku w krajach całej Unii Europejskiej. W grudniu 2019 roku Komisja Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład, a w 2021 roku przyjęła plan działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza oraz gleby. Dostosowanie unijnego prawodawstwa do nowych założeń klimatycznych dotknie bezpośrednio obszar: rolnictwa, przemysłu, energii, transportu oraz zrównoważonego finansowania.

Polecamy: