{"vars":{{"pageTitle":"Bonusy zachęcą do pięcia się w rankingu programu „Czyste Powietrze”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czyste-powietrze","efektywnosc-energetyczna","ranking","smog","walka-ze-smogiem","wymiana-kopciuchow"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":154772}} }
300Gospodarka.pl

Bonusy zachęcą do pięcia się w rankingu programu „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) opublikowały ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki temu każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć, ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie.

Śląsk dominuje w rankingu

Ranking gmin utworzono na podstawie danych o liczbie wniosków złożonych do programu „Czyste Powietrze” w pierwszym kwartale 2021 roku przez właścicieli właściciele budynków jednorodzinnych. O pozycji gminy decyduje liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

Wśród 20 najaktywniejszych gmin, aż 16 jest z województwa śląskiego. Stamtąd są też trzy pierwsze gminy w czołówce. W Bieruniu, gminie plasującej się na pierwszym miejscu, złożono 153 wnioski, w drugim w rankingu Radlinie – 137, w trzeciej z kolei gminie, Lubomii – 96.

W poniższej tabeli można zobaczyć, ile wniosków złożyli mieszkańcy pierwszych dwudziestu gmin w rankingu.

Bonusy dla aktywnych

Opublikowany właśnie ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Przy jego pomocy gminy mają zachęcić mieszkańców do wymiany kopciuchów. Tym bardziej, że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r oku będzie premiowana przez NFOŚiGW.

„Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 milionów złotych” – mówi wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski.

Żeby zdobyć bonus, gmina musi podpisać umowę o współpracę przy „Czystym Powietrzu” z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Taka umowa sprawia, że gmina może uzyskać do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta. Uprawnia do skorzystania z nowych, wyższych stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie.

Obecny ranking jest więc rankingiem „przedstartowym”. Pokazuje, jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy.

„Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie” – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.

Kolejne rankingi przed nami

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, będzie miał znaczenie przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. NFOŚiGW i PAS opublikują go na początku września.

Docelowo ranking powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszy 1 lipca i będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach.

Szacunkowa wartość programu „Czyste Powietrze” to ponad sto miliardów złotych. Dzięki temu projektowi w 3 mln budynków jednorodzinnych mają zostać wymienione nieefektywne piece i przeprowadzona termomodernizacja.

Program wspiera też wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych pieców. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 miliona domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych.

Aby udostępnić dane zainteresowanym, PAS przygotował specjalną wyszukiwarkę, dostępną na stronie  czystepowietrze.gov.pl (zakładka „Pomoc”) oraz na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking.

BGK zapewni gwarancje kredytowe w programie „Czyste Powietrze”