{"vars":{{"pageTitle":"BP w Polsce chce inwestować w elektromobilność, wodór i fotowoltaikę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bp","elektromobilnosc","energetyka","fotowoltaika","inwestycje","koncerny-paliwowe","morska-energetyka-wiatrowa","offshore","przemysl"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"10 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":187444}} }
300Gospodarka.pl

BP w Polsce chce inwestować w elektromobilność, wodór i fotowoltaikę

Odział brytyjskiego koncernu paliwowego BP w Polsce chce inwestować w elektromobilność i fotowoltaikę. Docelowo firma planuje także inwestycje w energetykę wodorową i morskie farmy wiatrowe.

Instalacje fotowoltaiczne oraz ładowarki do samochodów elektrycznych na stacjach BP w Polsce to kwestia najbliższych 2-3 lat.

Natomiast stacje tankowania wodoru „to jednak nieco dalsza perspektywa, prawdopodobnie najbliższej dekady” – mówi prezes polskiego oddziału firmy, Bogdan Kucharski.

Polski rynek ważny dla elektromobilności

„Będziemy inwestować w elektromobilność, a Polska jest dla nas jednym z priorytetów inwestycyjnych w tym obszarze. Pierwsze ładowarki pojawią się najprawdopodobniej w 2022 roku” – powiedział Bogdan Kucharski w rozmowie z portalem ISBnews podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Model biznesowy przyjęty przez grupę zakłada, że najpierw ładowarki pojawią się w największych miastach, a także na wybranych stacjach tranzytowych i partnerskich.

Wraz z rozwojem popytu, punkty ładowania samochodów elektrycznych miałyby się pojawić na większości stacji w sieci BP.

Nowe strategie zagranicznych spółek naftowych prowokują zmiany także w Polsce [RAPORT 300RESEARCH]

Fotowoltaika o mocy 2 GW

Firma BP planuje w Polsce inwestować w farmy fotowoltaiczne poprzez swoją spółkę typu joint venture LighsourceBP.

„Będziemy chcieli kupować farmy fotowoltaiczne projektowane lub już realizowane, sądzę że pierwsze z nich mogłyby być budowane już w 2022 roku” – wskazał prezes BP w Polsce.

Docelowo moc farm fotowoltaicznych BP na polskim rynku mogłaby wynieść nawet 2 GW. Firma zakłada, że całość planowanych inwestycji w tym zakresie zacznie funkcjonować w 2023-2024 roku.

Offshore tak, ale czy na Bałtyku?

Koncern jest zainteresowany także morską energetyką wiatrową na Bałtyku. W tym aspekcie Polska również jest jednym z priorytetów inwestycyjnych.

„Możemy w tym obszarze przynieść kapitał, ekspertyzę oraz umiejętność zarządzania dużymi projektami. Rozważamy wszystkie modele, od własnej inwestycji po współpracę z polskim partnerem” – podał Bogdan Kucharski.

Brytyjski koncern ma w portofolio już 7,4 GW działających i realizowanych projektów typu offshore na całym świecie. Łączna moc aktywów OZE grupy BP ma wzrosnąć do 50 GW do 2030 roku.

„Na razie trudno ocenić, ile z tych projektów może powstać na Bałtyku, będziemy chcieli występować o część polskich koncesji, których obecnie projektowana skala to 11 GW” – wskazywał szef polskiego BP.

Koncern BP rozpoczął działalność w Polsce trzydzieści lat temu, w 1991 roku. Na koniec 2020 miał 570 stacji paliw, co oznaczało drugą pozycję na rynku.

Czytaj też: