{"vars":{{"pageTitle":"Branża winiarska chce zmiany przepisów. Powołuje się na trend NoLo","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["alkohol","cyfr","konsumenci","najnowsze","napoje-bezalkoholowe","trend-nolo","wino"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"23 stycznia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":734818}} }
300Gospodarka.pl

Branża winiarska chce zmiany przepisów. Powołuje się na trend NoLo

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich, która pozwoliłaby branży produkować wyroby bezalkoholowe. Organizacja tłumaczy, że polscy producenci fermentowanych napojów winiarskich nie mają możliwości oferowania takiej opcji. 

Jak podkreślono, w związku z brakiem odpowiednich regulacji, polscy producenci fermentowanych napojów winiarskich, m.in. cydrów, win owocowych i miodów pitnych, wciąż nie mają możliwości oferowania opcji bezalkoholowych, zaś trend NoLo, czyli rosnące zainteresowanie konsumentów produktami o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, nabiera tempa i takie warianty ma w swoim portfolio każda firma z branży alkoholowej.

Polscy producenci fermentowanych napojów winiarskich, np. cydrów, win owocowych i miodów pitnych, wciąż nie mają możliwości oferowania opcji bezalkoholowych i – w niektórych przypadkach – niskoalkoholowych, z powodu braku odpowiednich regulacji. Aby to zmienić, nasza organizacja złożyła do Ministerstwa Rolnictwa wniosek o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich – powiedziała prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa Magdalena Zielińska, cytowana w komunikacie.

Konieczna jest istotna zmiana tego aktu prawnego. Postulujemy przede wszystkim o obniżenie dolnych limitów zawartości alkoholu dla niektórych kategorii, modyfikację definicji oraz określenie dopuszczalnych metod dealkoholizacji – dodała.

Jak zaznaczyła, konsumenci nie tylko rezygnują z napojów z procentami, czego efektem są spadki wolumenu sprzedaży, ale także coraz częściej wybierają produkty o niższej zawartości alkoholu.

Napoje 0 proc. to doskonała alternatywa dla kierowców, osób na diecie czy przyjmujących leki. Nie bez znaczenia jest tu zauważalna zmiana stylu życia, jak i preferencji smakowych. Lekkie napoje zyskują na popularności, a odpowiedzią na te potrzeby są bezalkoholowe odpowiedniki praktycznie każdego trunku – piwa, wina, ginu czy rumu – wskazała Magdalena Zielińska.

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa to największa organizacja w kraju, zrzeszająca podmioty branży winiarskiej.

Polecamy też: