W wyniku konsultacji z branżą Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić zmiany do ustawy kaucyjnej, ale nie przewiduje przesunięcia wdrożenia obowiązkowego systemu kaucyjnego na 2026 rok, poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
– Ludzie oczekują wprowadzenia systemu kaucyjnego, a niedotrzymanie terminu 1 stycznia 2025 r. niosłoby ryzyko odszkodowań od Skarbu Państwa ze strony przedsiębiorców, którzy już ponieśli inwestycje przygotowując się do wprowadzenia systemu kaucyjnego – powiedziała Sowińska podczas konferencji prasowej.
Jak ma wyglądać system kaucyjny?
Jak podkreśliła, po konsultacjach z branżą resort klimatu i środowiska chce poprawić istniejącą ustawę, wprowadzając w życie wspólne postulaty.
– Po pierwsze, kaucja bez VAT, zarówno opakowania jednorazowego, jak i wielorazowego użytku, będą zwolnione z VAT. Po drugie, kaucja musi iść za opakowaniem. Do tej pory kaucja miała być pobierana tylko na ostatnim etapie sprzedaży, czyli przez sklepy, teraz będzie ją pobierał producent, hurtownik, a na końcu podmiot sprzedający. Po trzecie ustaliliśmy wysokość kaucji na 50 groszy za opakowania plastikowe i puszki metalowe oraz 1 zł za opakowania szklane wielokrotnego użytku – wymieniła wiceminister.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Oprócz tego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży, resort poparł obowiązek przyjmowania opakowań przez małe sklepy, o ile sprzedają dane opakowania, a także opóźnienie systemu dla mleka i produktów mlecznych o rok.
– Zakładamy także włączenie jako opcję standardowych opakowań szklanych wielokrotnego użytków, również od 2026 roku – dodała Sowińska.
Zmiany w oznakowaniu opakowań zwrotnych
Wprowadzony ma zostać też zharmonizowany system oznakowania opakowań zwrotnych.
– Prace nad wprowadzeniem tych zmian już się rozpoczęły. Wierzę, że zdążymy z całą procedurą przed 1 stycznia 2025 roku, choć zdaję sobie sprawę, że pierwszy rok obowiązywania systemu kaucyjnego będzie miał charakter „rozruchowy” – podsumowała wiceminister.
Jak podały na początku tygodnia Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz Polska Izba Handlu, organizacje reprezentujące branżę napojową (w tym wody, soki i piwa) oraz handel detaliczny popierają wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach, ale nie wcześniej niż od 1 stycznia 2026 r., wskazując, że przewidziana w ustawie data (1 stycznia 2025 r.) oznacza zbyt krótki termin na jego efektywne wdrożenie na obszarze całej Polski.