{"vars":{{"pageTitle":"Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 – finalna decyzja najpóźniej za rok","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baltica-2","morska-farma-wiatrowa","morska-farma-wiatrowa-baltica","najnowsze","pge","pge-baltica","prezes-pge"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"14 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":583867}} }
300Gospodarka.pl

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 – finalna decyzja najpóźniej za rok

Finalna decyzja inwestycyjna (FID) dotycząca budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW zostanie podjęta nie później niż za rok, poinformował prezes PGE Baltica Arkadiusz Sekściński.

Planujemy, że finalna decyzja inwestycyjna dla najbardziej zaawansowanego projektu morskiej farmy wiatrowej, czyli Baltica 2, realizowanego wspólnie z Ørsted, zostanie podjęta nie później niż za rok – powiedział Sekściński podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił, po podpisaniu umów na dostawę turbin i morskich stacji transformatorowych, „lada moment” powinny zostać podpisane umowy na fundamenty i kable wewnętrzne i eksportowe.


Czytaj także: Prezydent podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. Odległość 700 m zostaje


W przypadku projektu Baltica 2 zbliżyliśmy się do 50 proc. zobowiązań inwestycyjnych. Po podpisaniu umowy na fundamenty przekroczymy poziom 50 proc. zobowiązań – dodał.

Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW – do końca 2029 roku. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe, umowy z Operatorem Sieci Przesyłowej na przyłączenie do sieci, pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK). Otrzymały także prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia wydane przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce. Jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc., a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Polecamy: