{"vars":{{"pageTitle":"Rada UE wykonała ostatni krok w procesie legislacyjnym dot. celów klimatycznych Unii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje-co2","emisje-gazow-cieplarnianych","klimat","komisja-europejska","neutralnosc-klimatyczna-2050","parlament-europejski","rada-europejska","rada-unii-europejskiej"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":154283}} }
300Gospodarka.pl

Rada UE wykonała ostatni krok w procesie legislacyjnym dot. celów klimatycznych Unii

Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko w sprawie europejskiego prawa klimatycznego. Zawiera ono cel zakładający osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

28 czerwca Rada UE (czyli główny organ decyzyjny Unii) przyjęła w pierwszym czytaniu stanowisko dotyczące europejskiego prawa klimatycznego. Przyjęcie stanowiska zakończyło procedurę legislacyjną w tej kwestii. Tym samym cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku przez Unię z deklarowanej ambicji przekształcił się w zobowiązanie prawne.

Oprócz tego celu, europejskie prawo klimatyczne ustanawia kolejny wiążący unijny cel dotyczący klimatu. Zakłada on obniżenie do 2030 roku emisji netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990 (emisje netto to emisje po odliczeniu pochłaniania).

Aby do 2030 roku zapewnić odpowiednią skalę redukcji emisji i zapobiegania im, prawo klimatyczne wprowadza limit na udział pochłaniania w osiąganiu celu. Będzie to 225 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.

Postępy Wspólnoty w osiąganiu celów klimatycznych będą sprawdzane w ramach porozumienia paryskiego. Jeśli będzie to konieczne, Komisja Europejska ma zaproponować pośredni cel klimatyczny na 2040 rok, najpóźniej 6 miesięcy po pierwszej globalnej weryfikacji przeprowadzonej w ramach porozumienia.


Czytaj też: 5 osób złożyło pierwsze pozwy obywatelskie w Polsce w sprawie zmian klimatu


 

Komisja ma także przedstawić przewidywany, orientacyjny budżet emisyjny UE na lata 2030–2050. To szacunkowa całkowita ilość netto gazów cieplarnianych, które prawdopodobnie będą wyemitowane w tym okresie. Ilość nie powinna skutkować naruszeniem przez Unię zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego.

Europejskie prawo klimatyczne ustanawia europejski naukowy komitet doradczy ds. zmiany klimatu. W trakcie osiągania neutralności, komitet będzie dostarczać krajom Wspólnoty wskazówek, opartych na wiedzy naukowej. Jego zadaniem będzie też kontrola unijnych działań w zakresie osiągania celów klimatycznych.

Ostatni krok w procesie legislacyjnym

Przyjęcie przez Radę UE stanowiska dotyczącego europejskiego prawa klimatycznego wieńczy trwający od 2019 roku proces tworzenia wspólnej unijnej strategii dotyczącej neutralności klimatycznej.

Został on zapoczątkowany, gdy Rada Europejska (instytucja UE działająca w formie spotkań szefów rządów państw członkowskich) zatwierdziła cel polegający na osiągnięciu przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednocześnie Rada wskazała, że należy w tym wprowadzić odpowiednie rozwiązania prawne, które pomogą państwom w zielonej transformacji.

Teraz, gdy europejskie prawo klimatyczne zostało opracowane i przyjęte przez Parlament Europejski oraz Radę UE, zostanie ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty i wejdzie w życie.

„Wypracowanie porozumienia w sprawie europejskiego prawa klimatycznego było jednym z priorytetów prezydencji portugalskiej i cieszę się, że udało nam się zrealizować to zadanie” – powiedział João Pedro Matos Fernandes, portugalski minister środowiska i działań klimatycznych. Portugalska prezydencja w Radzie Europy zakończy się już jutro, 30 czerwca.

Europejski Bank Inwestycyjny wzywany do reform. Mają uwzględniać ochronę klimatu