{"vars":{{"pageTitle":"Polska chce limitu dla cen gazu w UE. Moskwa: chcemy dyskusji o tym w Radzie UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cena-gazu","energetyka","gaz-ziemny","najnowsze","rada-unii-europejskiej"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"30 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":361954}} }
300Gospodarka.pl

Polska chce limitu dla cen gazu w UE. Moskwa: chcemy dyskusji o tym w Radzie UE

Polska przedstawi na dzisiejszym posiedzeniu ministrów energii Unii Europejskiej wniosek o dyskusję nad maksymalną ceną gazu ziemnego, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Czekamy na rozwiązania, które mogą obowiązywać na poziomie europejskim. Tutaj duże rozczarowanie, bo w tej propozycji, która się pojawiła na stole, nie ma nic na temat cen gazu – powiedziała minister podczas briefingu przed spotkaniem Rady Unii Europejskiej.

Jest poparcie

Dodała, że ostatnio tę propozycję poparło oficjalnie 15 państw, a kolejne dołączyły później.

Mieliśmy dodatkowe poranne spotkanie. Liczyliśmy bardzo starannie, mamy większość […]. Będziemy zgłaszać wniosek formalny o włączenie tego w porządek. Mamy gotowe propozycje przedyskutowane w grupie Polska, Belgia, Włochy, Grecja – zapowiedziała Anna Moskwa.

Jej zdaniem to cena maksymalna jest dzisiaj najważniejsza, a nie redukcja zużycia.

Redukcje zużycia nam nie zmniejszą ceny. Tu musimy znaleźć skuteczny instrument – dodała.

Czego jeszcze zabrakło?

Minister Moskwa zwróciła uwagę, że w propozycji na szczyt Rady UE nie znalazł się też żaden mechanizm, który by wpływał na kształtowanie się cen energii.

Będziemy też podnosić inne propozycje, jak podatek od zysków nadzwyczajnych, który w Polsce wprowadzamy, czy też opłata solidarnościowa. Nie mówimy nie, ale jesteśmy w stanie sami te rozwiązania przygotować – powiedziała minister klimatu i środowiska.

Przypomniała też o debacie dotyczącej uwolnienia puli uprawnień do emisji CO2 z rezerwy należącej do Komisji Europejskiej.

Polska podtrzymuje stanowisko wobec ograniczania zużycia energii elektrycznej na poziomie europejskim.

W stanowisku ogólnym wyrazimy sprzeciw – nie dlatego, że nam się nie podobają takie pomysły, bo je wdrażamy. Jesteśmy przeciwni kwalifikowanej większości i obowiązkowym rozwiązaniom na poziomie europejskim – dodała Anna Moskwa.

Wcześniejsze propozycje

Rada UE w składzie ministrów odpowiedzialnych za energię spotyka się dziś po raz drugi w ciągu miesiąca. Na posiedzeniu 9 września przyjęto kierunkowe, niewiążące ustalenia.

Rozmawiano wówczas o ograniczaniu nadzwyczajnych zysków firm energetycznych, limitach cen, redukcji zapotrzebowania na energię i problemach z płynnością na rynku. Jednym z tematów była też reforma rynku.

Z kolei 14 września propozycje Komisji Europejskiej przedstawiła przewodnicząca Ursula von der Leyen. Były wśród nich ograniczanie nadmiarowych zysków firm energetycznych, reforma rynku, wsparcie dla odbiorców.

Czytaj także: