Ceny transakcyjne mieszkań wzrosną o 10-15 proc. w perspektywie roku, spodziewają się analitycy PKO Banku Polskiego (PKO BP) w raporcie „Rynek Mieszkaniowy III kw. 2023 roku. Analizy Nieruchomości”.
Ceny mieszkań już poszły w górę. Eksperci PKO BP zwracają uwagę, że w „II kwartale 2023 roku nastąpiło ożywienie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, silniejsze w przypadku kredytów na mieszkania z rynku pierwotnego”.
– Wzrost popytu przy ograniczonej podaży nowych mieszkań (konsekwencja 6 kwartałów ujemnej dynamiki rozpoczynanych projektów mieszkaniowych) skutkuje powrotem tendencji wzrostowych cen mieszkań – piszą w raporcie poświęconym rynkowi nieruchomości.
– W perspektywie roku (III kwartał 2023 roku – II kwartał 2024 roku) oczekujemy wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań (o 10-15 proc.) – dodają .
Według analityków PKO BP wzrost cen będzie wynikał ze zwiększenia popytu, A ten z kolei nakręcać będą następujące czynniki:
- silna obniżka stóp procentowych przez RPP i zapowiedź kontynuacji cyklu obniżek;
- odbudowa popytu kredytowego odłożonego w okresie zaostrzonych regulacji ostrożnościowych;
- program dopłat do rat kredytów ‚Bezpieczny kredyt 2%’;
- spadek realnych cen mieszkań i w konsekwencji zwiększenie ich dostępności poprzez poprawę relacji dochodów do cen mieszkań;
- popyt inwestycyjny (doświadczenie wysokich stóp zwrotu z inwestycji w nieruchomości). Jednocześnie po stronie podaży tendencjom wzrostowym cen sprzyjają,
- malejąca oferta mieszkań na rynku w sytuacji ograniczania od I kw. 2022 r. liczby rozpoczynanych mieszkań;
- pogłębiający się deficyt dostępnych terenów budowlanych w dobrych lokalizacjach w największych miastach – wymieniono.
Czytaj również: Więcej pozwoleń na budowę niż wbitej łopaty. A chętnych na mieszkania przybywa
Ceny będą rosły, a mieszkań może być mniej
Z drugiej strony, tendencje wzrostowe cen mieszkań będą hamowane przez możliwy spadek dostępności mieszkań (wzrost płac może być niższy niż cen mieszkań) oraz stabilizację stawek za wynajem osłabiającą motywację zakupu inwestycyjnego, napisali analitycy.
Zauważają, że w II kwartale 2023 roku na rynku pierwotnym w Warszawie i mniejszych stolicach województw wzrostowy trend cen mieszkań wzmocnił się (7-11 proc. rok do roku), w pozostałych 6 największych aglomeracjach wzrost cen ustabilizował się na poziomie ok. 8 proc. rok do roku. W odniesieniu do I kwartale 2023 roku ceny transakcyjne w II kwartale 2023 roku wzrosły silniej w Warszawie, w pozostałych miastach wojewódzkich wzrost był umiarkowany.
Silny wzrost liczby transakcji rok do roku ilustruje ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych w I połowie 2023 roku – po wyhamowaniu spadku liczby transakcji w I kwartale 2023 roku, w II kwartale 2023 roku nastąpił ich wzrost rok do roku, jak i kwartał do kwartału. Po „zamrożeniu” rynku w 2022 (w miastach wojewódzkich głębokie spadki sprzedaży), w I połowie 2023 roku liczba transakcji silnie wzrosła, szczególnie na rynku pierwotnym w największych miastach, na rynku wtórnym ożywienie jest mniejsze.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Ile za wynajem mieszkania?
Na rynku wynajmu wzrost stawek rok do roku w II kwartale 2023 roku zwolnił do jednocyfrowego, w porównaniu do I kwartału 2023 roku stawki nie zmieniły się lub lekko spadły. Popyt związany z potrzebami mieszkaniowymi uchodźców wojennych z Ukrainy ustabilizował się, część z nich powróciła do Ukrainy lub wyjechała do innych krajów.
W II kwartale 2023 roku z wynajmu prawdopodobnie zrezygnowały też niektóre osoby, które kwalifikują się do programu „Bezpieczny kredyt 2%”, a także te, którym poprawiła się zdolność kredytowa na skutek dalszego wzrostu nominalnych dochodów. Dzięki zwalnianym mieszkaniom wzrosła podaż na rynku wynajmu, zasilana też nowymi, małymi lokalami z rynku pierwotnego (popularny zakup inwestycyjny w ostatnich latach), podano także.