{"vars":{{"pageTitle":"Ceny mieszkań mogą spaść, ale rynku to nie uratuje. Popyt wciąż spada","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","finanse","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci","zdolnosc-kredytowa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"5 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":456060}} }
300Gospodarka.pl

Ceny mieszkań mogą spaść, ale rynku to nie uratuje. Popyt wciąż bardzo niski

Liczba nowych wniosków o kredyt mieszkaniowy w ostatnim miesiącu 2022 roku ponownie spadła, wynika z danych BIK. Sytuacji raczej nie poprawią też potencjalne obniżki cen nieruchomości.

W grudniu 2022 roku znów spadła liczba i wartość nowych wniosków o kredyt hipoteczny, wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Banki i SKOK-i przesłały do BIK w grudniu zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 60,7 proc. niż rok wcześniej – podała organizacja.

Liczba wniosków spadła w ujęciu rocznym niemal o jedną trzecią (o ok. 63 proc.). W grudniu nowych wniosków było tylko 12,3 tys. To także sporo mniej, niż jeszcze w listopadzie (o 9,6 proc.).

Jest to też jeden z najniższych wyników od stycznia 2007 roku, czyli od 16 lat, odkąd BIK analizuje liczbę osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu wyniosła ok. 337,5 tys. zł. Była więc niższa, niż w grudniu 2021 roku (o 5,6 proc.), ale o 0,3 proc. wyższa, niż w listopadzie 2022 r.

Niska zdolność, słaby popyt

Nadal wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego ograniczają popyt na kredyty mieszkaniowe – skomentował odczyt główny analityk Grupy BIK, Waldemar Rogowski.

Jego zdaniem, aby trend się zmienił, konieczne jest istotne zwiększenie zdolności kredytowej Polaków. Ta z kolei zależy od czterech czynników, wskazuje analityk: wysokości stóp procentowych, wynagrodzeń, cen nieruchomości i kosztów utrzymania.

Na ten moment najbardziej prawdopodobny jest spadek cen nieruchomości. Natomiast wynagrodzenia realnie od lata 2022 roku spadają, stopy procentowe raczej nie zostaną obniżone w najbliższym roku, a koszty utrzymania gospodarstw domowych, nawet przy spadku inflacji, będą jedynie mniej rosnąć – wskazuje Rogowski.

Co prawda w najbliższych kwartałach możliwe są obniżki cen nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jednak nie będą one na tyle znaczące, by istotnie zwiększyć w kolejnych kwartałach popyt na kredyt mieszkaniowe – szacuje.


Polecamy też: