{"vars":{{"pageTitle":"Ceny pszenicy najwyższe w historii. Przyczyną zmniejszone zbiory w Kanadzie, Rosji i USA","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cena-pszenicy","pszenica"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":221321}} }
300Gospodarka.pl

Ceny pszenicy najwyższe w historii. Przyczyną zmniejszone zbiory w Kanadzie, Rosji i USA

Ceny frontowego kontraktu na pszenicę, notowanego na europejskiej giełdzie Euronext MATIF, osiągnęły dziś rekordowy poziom 310 euro za tonę – donosi Biuro Strategii Rynkowych Banku PKO BP.

Notowania zboża na Starym Kontynencie są najwyższe w historii – pobiły rekord z września 2007, kiedy pszenica kosztowała 303 euro za tonę – zaś w Stanach Zjednoczonych pszenica jest najdroższa od niemal 9 lat.

Atrakcyjność europejskiego ziarna podnosi osłabienie wspólnej waluty wobec dolara. Do napiętej sytuacji na rynku surowca przyczynia się zarówno strona popytowa jak i podażowa.

Utrzymuje się wysokie, globalne zapotrzebowanie na ziarno. Według danych Komisji Europejskiej z ubiegłego tygodnia, dotychczasowy eksport pszenicy miękkiej w sezonie 2021/22 przekroczył 10 mln ton, podczas gdy w analogicznym momencie ubiegłego sezonu wynosił niecałe 9,3 mln ton.

Zagraniczne dostawy pszenicy miękkiej organizowane przez Francję – największego eksportera w Unii Europejskiej – wzrosły w październiku do poziomu najwyższego od sezonu 2014/15. Głównymi odbiorcami ziarna były Chiny oraz Algieria.

Nerwowo jest po stronie podażowej. Do wzrostów cen pszenicy w poprzednich miesiącach przyczyniły się zmniejszone zbiory w Kanadzie, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. W minionym tygodniu Międzynarodowa Rada Zbożowa obniżyła prognozę światowej produkcji ziarna z tytułu m.in. niższych zbiorów w Iranie, dotkniętym największą od pół wieku suszą.

Przyszła podaż jest zagrożona w związku z silnymi opadami deszczu w Australii oraz możliwymi ograniczeniami w eksporcie zboża z Rosji. Zdaniem Strategie Grains, branżowej firmy analitycznej z Francji, wysokie ceny europejskiej pszenicy ograniczą jej atrakcyjność. W ubiegłym tygodniu firma obniżyła prognozę eksportu ziarna z krajów Unii Europejskiej na bieżący sezon. Silną konkurencję dla europejskiej pszenicy stanowią rosyjskie dostawy.

W ocenie Strategie Grains brakuje czynników uzasadniających dalsze wzrosty europejskich notowań ziarna, o ile pogoda nie przyczyni się do znacznego ograniczenia zbiorów w Australii lub zmniejszy się eksport zboża z Argentyny.