{"vars":{{"pageTitle":"Chcesz mieć wyższy limit zużycia prądu, by utrzymać niższą cenę? Lepiej nie przegap tej daty [EXPLAINER]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","energia-elektryczna","main","najnowsze","zamrozenie-cen-pradu"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"22 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":588167}} }
300Gospodarka.pl

Chcesz mieć wyższy limit zużycia prądu, by utrzymać niższą cenę? Lepiej nie przegap tej daty [EXPLAINER]

Kto może skorzystać z wyższych limitów zużycia prądu po zamrożonej cenie? Co trzeba zrobić, by sprzedawca energii zastosował wyższy limit? Sprawdzamy, jakie dokumenty są potrzebne i kiedy mija termin ich składania.

Z tego tekstu dowiesz się:

Na czym polega mrożenie cen prądu?

W odpowiedzi na gwałtowny wzrost cen energii w 2022 roku rząd zdecydował się na wprowadzenie tak zwanej Tarczy Solidarnościowej. W przypadku gospodarstw domowych oznacza to zamrożenie cen netto energii elektrycznej do określonego poziomu zużycia. Dla większości odbiorców detalicznych limit ten wynosi 2000 kilowatogodzin w skali roku. Powyżej limitu obowiązują ceny ustalone w taryfie danego sprzedawcy.

Kto może skorzystać z wyższych limitów?

Według ustawy mogą to zrobić tak zwani odbiorcy uprawnieni. Pierwsza kategoria to gospodarstwa domowe, w skład których wchodzi osoba niepełnosprawna – zamrożenie cen obejmie w ich przypadku zużycie do 2600 kilowatogodzin. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rolników limit wynosi 3000 kilowatogodzin.


Czytaj także: W oczekiwaniu na wyższy rachunek za prąd. Dostawcy energii radzą uważać


Co trzeba zrobić, by skorzystać z wyższych limitów?

Gospodarstwa domowe, które kwalifikują się do limitu 2600 lub 3000 kWh muszą złożyć odpowiednie oświadczenie swojemu sprzedawcy energii najpóźniej do 30 czerwca. Rolnicy powinni dołączyć do oświadczenia kopię decyzji o podatku rolnym dla gruntów, na których jest i budynek mieszkalny, i teren rolny.

W przypadku dwóch pozostałych grup sprzedawca prądu może zażądać przedstawienia odpowiednio kopii Karty Dużej Rodziny albo kopii dokumentów potwierdzających niepełnosprawność. Warto najpierw sprawdzić, czy nas sprzedawca wymaga tych dodatkowych dokumentów.

Dokumenty można złożyć w dowolny sposób: poprzez stronę internetową sprzedawcy energii, aplikację, platformę ePUAP, listownie lub w punkcie obsługi klienta. Wzory oświadczeń znajdziemy na stronach sprzedawców.

Kogo nie obejmują zamrożone ceny?

Regulacje nie dotyczą odbiorców, którzy podpisali z dostawcą energii umowę z gwarancją stałej ceny obejmującą 2023 rok. W ich wypadku zastosowanie mają ceny z umowy.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Czy można uzyskać dodatkową obniżkę cen?

Tarcza Solidarnościowa przewiduje dodatkowo zachętę do oszczędzania prądu. Można z niej skorzystać, zmniejszając w okresie od października 20222 do końca 2023 roku swoje zużycie energii o co najmniej 10 proc. wobec analogicznego okresu w 2021 i 2022 roku. Wówczas dostaniemy 10 proc. obniżki na rachunki za prąd w 2024 roku. Ustawa nie przewiduje dodatkowej procedury wnioskowania o tę obniżkę.

Polecamy także: