{"vars":{{"pageTitle":"BIK: Spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","bik","finanse","finanse-osobiste","kredyty","kredyty-mieszkaniowe","najnowsze","zdolnosc-kredytowa"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"9 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":562734}} }
300Gospodarka.pl

Chętnych na hipoteki ciągle mniej, ale jest poprawa. Rynek czeka na „kredyt 2%”

Banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej (BIK) w kwietniu zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 16,2 proc. niż rok wcześniej, podało Biuro. Liczba wniosków spadła o ok. 26,5 proc. rok do roku do 28,42 tys., natomiast w ujęciu miesięcznym – spadła o 6 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu br. wyniosła 383,36 tys. zł. Była wyższa o 8,3 proc. w relacji do wartości z kwietnia 2022 r. W porównaniu do marca 2023 r. była wyższa o 2,8 proc., podano.


Czytaj także: Ile wynosi WIBOR dzisiaj. Czy wzrosną raty kredytu?


Kwietniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest nadal ujemny i pokazuje, że w kwietniu br. złożono wnioski kredytowe na wartość o 16,2 proc. niższą niż przed rokiem. Interpretując tę informację trzeba jednak pamiętać, że do sierpnia 2022 r., gdy odnotowaliśmy najniższy odczyt wartości Indeksu, był on w trendzie spadkowym, co tworzy niską bazę dla porównań w 2023 r. Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z 2022 r. częściowo spowoduje, że wartość Indeksu w kolejnych miesiącach br. będzie rosnąć. Należy zauważyć, że poprawa wartości Indeksu została rozpoczęta już we wrześniu 2022 r. – skomentował główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Zaznaczył jednak, że symptomem trwałej poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych będzie dopiero dodatni odczyt indeksu, potwierdzający, że w danym miesiącu złożono zapytania na wyższą kwotę niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.

Na rynku kredytowym jest lepiej

Obniżenie wymagań co do wartości bufora na stopę procentową spowodowało wzrost zdolności kredytowej, który widoczny jest we wzroście średniej kwoty wnioskowanego kredytu, która w porównaniu do marca 2023 r. wzrosła o 2,8 proc. i jest rekordową kwotą w historii indeksu. W obecnej sytuacji rynkowej wskaźnikiem, który najlepiej pokazuje bieżącą sytuację popytu na kredyty mieszkaniowe, jest liczba osób wnioskujących. W tym aspekcie kwiecień br. przyniósł co prawda spadek liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w relacji do marca br. (-6 proc.), ale przy czterech dniach roboczych mniej. Gdyby przeliczyć liczbę wnioskodawców na dzień roboczy, to w kwietniu mielibyśmy wzrost w relacji do marca o 13,7 proc. – dodał główny analityk Grupy BIK.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Według niego, można już z pewnym optymizmem patrzeć na rynek kredytów mieszkaniowych. Tym bardziej, że w lecie zostanie mu podany „steryd w postaci rządowego programu kredytu na 2 proc.”.

Polecamy: