{"vars":{{"pageTitle":""Ciepłe mieszkanie" w kamienicach i blokach. Nowy program rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["budynki","cieple-mieszkanie","cieplownictwo","emisje","energetyka","inwestycje","klimat","najnowsze","termomodernizacja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"18 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":328813}} }
300Gospodarka.pl

„Ciepłe mieszkanie” w kamienicach i blokach. Resort klimatu zapowiada nowy program

„Ciepłe Mieszkanie” to nowy program wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Jego wdrożenie planuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) jeszcze w tym roku.

Nowy program obejmie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawę efektywności energetycznej. O planach ministerstwa poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

Program będzie skierowany, inaczej niż „Czyste Powietrze”, do gmin. Resort chce wdrażać „Ciepłe mieszkanie” od III kwartału 2022 roku – podała Golińska.

Program ten będzie miał na celu wsparcie dotacją przyznawaną przez wojewódzkie fundusze ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, do wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych – napisała wiceminister w odpowiedzi na interpelację poselską.

Projekt programu przewiduje zwiększenie poziomu dofinansowania w przypadku gmin z listy najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce. Na późniejszym etapie w programie będą mogły też brać udział wspólnoty mieszkaniowe.

Wspólnoty mieszkaniowe mają dostać wsparcie na ten cel także w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2021-2027. Tymi środkami zarządzają samorządy, a konkretnie urzędy marszałkowskie poszczególnych województw.

Polecamy też: