Około 20 milionów dzieci w Unii Europejskiej było w ubiegłym roku zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. To aż 24,8 proc. populacji dzieci w UE. W Polsce nie jest aż tak źle, bo w ostatnich latach udało się zacznie ograniczyć zasięg ubóstwa wśród dzieci.
Według opublikowanych właśnie danych Eurostatu najwyższe wskaźniki ubóstwa wśród dzieci zanotowano w Rumunii (39 proc.), Hiszpanii (34,5 proc.) i Bułgarii (33,9 proc.). Na drugim biegunie znalazły się Słowenia (10,7 proc.), Finlandia (13,8 proc.) i Holandia (14,3 proc.).
Eurostat podaje, że zakres ubóstwa wśród dzieci minimalnie się zwiększył w porównaniu z 2022 rokiem. Wtedy odsetek osób poniżej 18. roku życia, które były zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym był o 0,1 pkt proc. mniejsza.
Ubóstwo wśród dzieci, jak wypada Polska?
W Polsce w 2023 roku odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wyniósł 16,9 proc. To nas sytuuje w grupei krajów o najniższej skali zagrożenia biedą wśród najmłodszych, co pokazuje ta grafika sporządzona na podstawie danych Eurostatu.
Względnie niski poziom ubóstwa wśród polskich dzieci to efekt wprowadzenia programów prorodzinnych w 2016 roku, a konkretnie dodatku 500 plus. Jak na dłoni widać to właśnie w zestawieniach Eurostatu. Jeszcze w 2015 roku odsetek najmłodszych zagrożonych biedą wynosił aż 26,8 proc.
Choć efekt 500 Plus mocno zadziałał w pierwszych latach wprowadzenia programu, to teraz zdaje się wygasać. Ubóstwo stopniowo, choć nieznacznie, rośnie od 2020 roku. Może być to związane z wysoką inflacją i rosnącymi kosztami życia, za którymi wsparcie od państwa nie nadążało. Dodatek został podwyższony do 800 złotych dopiero z początkiem 2024 roku i stanowiło to jedynie wyrównanie siły nabywczej programu do poziomu z 2016 roku.
Wysoka inflacja miała też wpływ na ogólną erozję dochodów gospodarstw domowych. Dopiero w ostatnich płace realnie szybko rosną. Ale w 2023 roku ubóstwo w Polsce wyraźnie zwiększyło się w porównaniu z poprzednim rokiem. Stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 6,6 proc. Był to najgorszy wynik od 2014 roku.
opracował Marek Chądzyński
Polecamy także:
- Ubóstwo w Polsce znowu wzrosło. Najbiedniejszych jest więcej niż rok wcześniej
- Ubóstwo energetyczne wciąż dręczy Polaków. Ale mimo kryzysów sytuacja się poprawia
- W poszukiwaniu niskich podatków i bezpiecznej przystani. Tak po świecie migrują milionerzy
- Płaca minimalna w Polsce rośnie jak na drożdżach. Wyprzedzamy niemal wszystkie kraje OECD [WYKRESY]