{"vars":{{"pageTitle":"Co dalej z niedzielami handlowymi? Ważą się losy projektu poselskiego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["handel","najnowsze","niedziela-handlowa","nowa-lewica"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"17 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714614}} }
300Gospodarka.pl

Co dalej z niedzielami handlowymi? Ważą się losy projektu poselskiego

Lewica będzie jeszcze dyskutować nad finalnym stanowiskiem klubu w głosowaniu nad odrzuceniem projektu dot. niedziel handlowych, zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański (Nowa Lewica). Wniosek o odrzucenie projektu został złożony w imieniu klubu podczas pierwszego czytania.

– Myślę, że to jest ten tydzień, na którym będziemy jeszcze rozmawiali jak z tym projektem postąpić. Czy odesłać go do komisji i tam pracować, czy też podjąć decyzję jednak o odrzuceniu – mówi Szczepański w Polskim Radiu.

Dodał, że osobiście jest zwolennikiem, „żeby te sklepy były otwarte w sobotę, niedzielę [pracownicy] powinni mieć wolną”.

Wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy – Kodeks pracy, zakładającego wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu złożyły kluby parlamentarne Lewicy oraz Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Pozostałe kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac.

Projekt zakłada zwiększenie liczby niedziel, w których handel jest dozwolony przez umożliwienie działalności w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu.

Proponowane zmiany Kodeksu pracy gwarantują pracownikowi dzień wolny od pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, wypłatę dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia obliczonego jak za pracę godzinach nadliczbowych.

Czytaj także: