{"vars":{{"pageTitle":"Co kraj, to obyczaj. Czyli jak wyglądają tradycje wielkanocne na świecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["jajka","main","najnowsze","niemcy","peru","pisanki","stany-zjednoczone","tradycje-wielkanocne","usa","wielkanoc","wlochy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"30 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":699510}} }
300Gospodarka.pl

Co kraj, to obyczaj. Czyli jak wyglądają tradycje wielkanocne na świecie

Od upominków ukrywanych w ogrodzie, przez gigantyczny omlet dla mieszkańców, turlanie jajek, aż po palenie lalki symbolizującej Judasza. Wielkanoc na świecie ma różne oblicza.

W Polsce nieodłącznymi elementami Wielkanocy są m.in. pisanki, święconka, niedzielne, świąteczne śniadanie czy śmigus-dyngus. A jak wyglądają tradycje wielkanocne w innych krajach?

Dzieci szukają czekoladowych jajek

Zacznijmy od Europy. W Niemczech niektórzy wieszają kolorowe pisanki na drzewach w ogrodach. I właśnie w ogrodzie, ale też w domu, ukrywane są drobne upominki. Schował je Osterhase, czyli wielkanocny zajączek. Odnalezienie ich jest zadaniem dla dzieci. Niemieckie stoły w Wielkanoc wyglądają podobnie do polskich. Są na nich faszerowane jajka, cukrowy zajączek czy sernik. Ale też potrawy z baraniny i zupa dyniowa.

Jedziemy dalej. Do Francji. Tu, w miasteczku Haux, co roku w Poniedziałek Wielkanocny, na głównym placu miasta, podawany jest ogromny omlet. Do jego przygotowania wykorzystuje się ponad 4,5 tys. jaj. Skąd wziął się ten zwyczaj? Armia Napoleona, podróżując przez południe Francji, zatrzymała się właśnie w Haux. Żołnierzy poczęstowano omletami. Podobno Napoleon polubił je tak bardzo, że następnego dnia kazał mieszkańcom zgromadzić jajka i zrobić olbrzymi omlet dla swojej armii.

To lokalizm, ale jeżeli chodzi o ogólnofrancuskie tradycje, to tu mamy szukanie w niedzielny poranek czekoladowych słodyczy: jajek wielkanocnych, dzwonków, kurczaków oraz zajączków, poukrywanych w domach lub ogrodach.


Zobacz również: Wielkanocne zwyczaje nadal żywe. Jeden jest szczególnie popularny


Szukanie czekoladowych jajek jest popularne także w Wielkiej Brytanii. Tu urządza się także egg rolling, czyli zawody w turlaniu jajek, polegające na tym, aby jak najszybciej doturlać jajko do mety z nietkniętą skorupką. Tę tradycję kultywują zresztą także Amerykanie. Biały Dom organizuje zawody w turlaniu pisanki drewnianą łyżką.

Kierujemy się na południe. Dla wielu Włochów Wielkanoc to przede wszystkim uroczysta msza na Placu Św. Piotra w Watykanie, której przewodniczy papież. W Italii w niedzielę wielkanocną na stołach znajdują się głównie barania pieczeń z rozmarynem i czosnkiem bądź pieczone jagnię. Do tego dochodzi colomba, czyli puszysta babka, nadziewana migdałami, kawałkami czekolady. Nie tylko jej smak, ale też wygląd jest interesujący, bo w kształcie przypomina gołębia w locie.

Skoro było południe, to udajmy się też na północ. W Szwecji popularnym zwyczajem wielkanocnym jest tzw. paskkaerringar. Dziewczynki przebierają się za wiedźmy i stukają do drzwi mieszkań sąsiadów. Dostają od nich słodycze i drobne pieniądze. Gdy się im otworzy, mówią Glad Påsk! czyli – Wesołej Wielkanocy. Ot, taka wielkanocna wersja Halloween.

Wielkouch króliczy, „dywany” i zupa sześciu mięs

Rzućmy okiem także na inne kontynenty. W Australii zamiast wielkanocnego króliczka mamy wielkoucha króliczego. W Australii króliki źle się kojarzą. Uważane są za szkodniki niszczące uprawy. Biznes jednak nie widział w tym przeszkody i zastąpił króliki wielkouchami – torbaczami z długimi uszami i miękkim futerkiem. A ponieważ grozi im wyginięcie, firmy, które sprzedają czekoladowe wielkouchy, część dochodów przekazują na ich ochronę.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W Brazylii na niedzielną procesję ulice dekoruje się kolorowymi „dywanami”. Chodzi o ogromne obrazy i ornamenty, które powstają wprost na ulicach z fragmentów drewnianych, kwiatów i innych roślin. A co na stołach mają Brazylijczycy? Na przykład lipowe ciasto wielkanocne w kształcie pierścienia.

A teraz dla odmiany mięsa. Mieszkańcy Peru w niedzielę wielkanocną jedzą zupę, zrobioną z sześciu mięs, czyli gotowaną na wołowinie, jagnięcinie, wieprzowinie, mięsie suszonym oraz mięsie kurczaka i gęsi. Dodaje się do niej ziemniaki i warzywa. Poza tym wczesnym rankiem w niedzielę wielkanocną można usłyszeć na ulicach głośne grupy. Niosą one figurę – lalkę symbolizującą Judasza, którą następnie pali się lub wiesza za granicami miast.

To też może Cię zainteresować: