{"vars":{{"pageTitle":"Co ma import z Chin do sukcesu skrajnych partii europejskich? Niemieccy badacze widzą związek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bogacenie-sie","czynniki-nieekonomiczne","import-chinski","najnowsze","partie-prawicowe","skrajne-partie-lewicowe","skrajne-ugrupowania","zmiany-strukturalne"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"14 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714487}} }
300Gospodarka.pl

Co ma import z Chin do sukcesu skrajnych partii europejskich? Niemieccy badacze widzą związek

To globalizacja pośrednio wpłynęła na wzrost poparcia dla skrajnych ugrupowań w Europie. Partie prawicowe i populistyczne zyskały w wyborach po tzw. szoku chińskim. Ostra konkurencja z Chin podważyła bowiem poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwach, uważają eksperci z niemieckiego think tanku. 

Zależność między wzrostem importu z Chin, a rosnącym poparciem dla skrajnych ugrupowań w Europie zbadał Instytut Leibniz ds. Badań Ekonomicznych w Halle ( Leibniz Institut für Wirtschaftsforschung Halle, IWH).

Wpływ importu z Chin na wyniki wyborów

Eksperci instytutu zwracają uwagę, że w latach 2000-2007 nastąpił wzrost importu chińskich towarów, który zaostrzył przede wszystkim konkurencję gospodarczą w całej Europie. To skutkowało zwrotem społeczeństwa w kierunku partii o radyklanych poglądach.

Krótkoterminowo zyskały partie skrajnie lewicowe, jak Die Linke w Niemczech czy Syriza w Grecji. Wynikało to z obaw o bezpieczeństwo finansowe i potrzebę otrzymania gwarancji pomocy socjalnej. Natomiast długofalowo poparcie zaczęły zyskać partie populistyczne i skrajnie prawicowe. Wyniki analiz instytutu wskazują, że otrzymywali oni największe poparcie w regionach gdzie import towarów chińskich był najwyższy. Wynikało to z tego, że wyborcy byli rozczarowani polityką socjalną i szukali ochrony w protekcjonizmie.

Tym samym rosło poparcie dla praktyk ograniczających import, poprzez wprowadzanie ceł czy subsydiowanie rodzimych firm.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Konkurencja międzynarodowa dała wielu ludziom dobrobyt i jednocześnie wzmocniła polityczny margines Europy – powiedział Steffen Müller, kierownik działu Zmian Strukturalnych i Produktywności w IWH.

Inne czynniki

Jednak zespół badawczy w przyczynach zwrotu wyborców w prawo widzi nie tylko zwiększony import chiński.

Politolodzy i socjolodzy zwracają uwagę na aspekt nieekonomiczny warunkujący wzrost poparcia dla partii prawicowych. Są nimi m.in. uprzedzenia wobec gwałtownych zmian w sferze społecznej, kulturalnej i tożsamości narodowej oraz obawa społeczeństwa przed utratą tradycyjnych wartości. Ze względu na to, że te czynniki nie były przedmiotem badań IWH, to trudno jest zdefiniować jaki wpływ miałaby pomoc państwa w regionach dotkniętych największymi zmianami strukturalnymi w gospodarce.

Polityka powinna łagodzić trudności ekonomiczne, nie hamując przy tym zmian strukturalnych. To kontynuacja postępu gospodarczego zapewnia długoterminowy dobrobyt – mówi Müller.

W ramach badania zespół badawczy IWH przeanalizował wyniki wyborów w 15 krajach europejskich w latach 1997-2019.

Instytut Leibniz w Halle został powołany w 1992 roku i jest instytucją w połowie finansowaną przez budżet federalny i kraje związkowe. Jego działalność skupia się na badaniu najważniejszych zagadnień ekonomicznych z perspektywy przeciętnego obywatela.

Polecamy: