Kryzys klimatyczny powoduje, że dzień staje się coraz dłuższy. Masowe topnienie lodowców zmienia bowiem rotację planety. Może to również wpływać na działanie Internetu, nawigację GPS oraz zakłócać globalne transakcje finansowe.
Dzień na Ziemi systematycznie wydłużał się w czasie geologicznym z powodu grawitacyjnego oddziaływania księżyca na oceany i lądy. Jednak topnienie lądolodów Grenlandii i Antarktydy redystrybuuje wodę zgromadzoną na wysokich szerokościach geograficznych do oceanów. Sprawa to, że ilość wody w morzach bliżej równika się zwiększa. To z kolei prowadzi do tego, że Ziemia staje się bardziej spłaszczona na biegunach, co spowalnia rotację planety i jeszcze bardziej wydłuża dzień – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Nature.
W badaniach wykorzystano obserwacje i rekonstrukcje komputerowe do oceny wpływu topnienia lodu na długość dnia. Tempo spowalniania rotacji wahało się od 0,3 do 1,0 milisekundy między 1900 a 2000 rokiem. Ale od 2000 roku, gdy topnienie lodowców przyspieszyło, tempo zmian również przyspieszyło do 1,3 milisekundy.
Zobacz też: Chiny liderem w emisjach szkodliwych gazów. To cena za szybki rozwój przemysłu
Działanie człowieka powoduje zmiany w długości trwania dnia?
Naukowcy uważają, że zjawisko wydłużania się dnia przez zmiany klimatu jest dowodem na to, jak działania człowieka wpływają na planetę. I zakłócają naturalne procesy, które zachodziły przez miliardy lat.
Badacze ostrzegają, że jeśli emisje nie zostaną zmniejszone, tempo spowalniania rotacji wzrośnie do 2,6 milisekundy do 2100 roku, wyprzedzając pływy księżycowe jako największy czynnik długoterminowych zmian długości dni.
Zmiana długości dnia jest mierzona w milisekundach, jednak jest to wystarczające, by potencjalnie zakłócić transakcje finansowe lub nawigację GPS. To dlatego, że wszystkie centra danych, które obsługują Internet, komunikację, a także transakcje finansowe, opierają się na precyzyjnym pomiarze czasu. Zmienne muszą więc zostać uwzględnione, szczególnie szczególnie w przypadku satelitów i statków kosmicznych.
oprac. Amelia Suchcicka
Czytaj także:
- Zwycięskie partie Francji i Wielkiej Brytanii mają ambitne cele klimatyczne. To będzie słono kosztować
- Zmiany klimatyczne nie oszczędzają szkół. Edukacja traci na jakości, a może być jeszcze gorzej
- UE bierze się za emisje szkodliwego gazu. Rada Unii przyjęła rozporządzenie
- Rekord udziału OZE w światowej produkcji energii w 2023 r. I historycznie wysokie emisje