{"vars":{{"pageTitle":"Coraz chętniej jeździmy koleją. Pasażerów we wrześniu było najwięcej od dekady","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kolej","najnowsze","przewozy-pasazerskie","przewozy-towarowe","transport","urzad-transportu-kolejowego","utk"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":383943}} }
300Gospodarka.pl

Coraz chętniej jeździmy koleją. Pasażerów we wrześniu było najwięcej od dekady

We wrześniu 2022 r. pociągami podróżowało 29,6 mln pasażerów – to niemal o 5 mln więcej niż przed rokiem. Wrzesień pod względem liczby pasażerów zakończył się najlepszymi wynikami od dziesięciu lat.

We wrześniu 2022 r. z usług kolei skorzystało 29,6 mln pasażerów. W porównaniu do września 2021 r. oznacza to wzrost o ponad 4,7 mln osób (+19 proc.).

Rekordowe przewozy pasażerskie

Wzrost odnotowano również w wartościach pracy przewozowej. To wskaźnik liczby przewiezionych osób lub ton towarów na danym dystansie. Wyrażany jest kolejno w pasażerokilometrach i tonokilometrach. We wrześniu praca przewozowa wyniosła prawie 2 mld pasażerokilometrów i była o 0,4 mld wyższa (+26,2 proc.) niż przed rokiem.

Średnia odległość, jaką pasażer kolei pokonał we wrześniu tego roku to 67 km – prawie o 4 km więcej (+6,1 proc.) niż we wrześniu 2021 r. Wrzesień 2022 r. pod względem liczby pasażerów i pracy przewozowej zakończył się najlepszymi wynikami od dziesięciu lat.

We wrześniu 2022 r. w porównaniu z sierpniem 2022 r. koleją podróżowało o 1,1 mln pasażerów mniej (-3,6 proc.). W pracy przewozowej odnotowano spadek o 0,6 mld pasażerokilometrów (-24,5 proc.). Jest to związane z mniejszą o 18,5 km (-21,6 proc.) średnią długością przejazdu jednego pasażera w porównaniu z sierpniem.

Ogółem w trzecim kwartale koleją przewieziono 90,8 mln pasażerów – o 23,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r.

Trzeci kwartał tego roku przyniósł rekordowe wyniki w kolejowych przewozach osób. Duże wzrosty liczby pasażerów odnotowano w wakacje. Wrzesień pod tym względem był nieco słabszy, jednak liczba pasażerów w tym miesiącu i tak była rekordowa w ostatnich dziesięciu latach. Duże zainteresowania koleją cieszy, ale to również szereg wyzwań dla przewoźników: dostosowanie częstotliwości kursowania pociągów do potrzeb i zapewnienie odpowiedniej ilości taboru. Sprostanie tym oczekiwaniom będzie determinowało dalsze wzrosty przewozów – zauważa dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK).

Trzeci kwartał tego roku odpowiada za 36,5 proc. pasażerów przewiezionych koleją od początku roku. Ogółem od stycznia do września 2022 r. z usług kolei skorzystało prawie 249 mln pasażerów. W zestawieniu z analogicznym okresem 2021 r. to wartość wyższa o 46,1 proc.

Przewozy towarowe nieznacznie słabsze

W kolejowych przewozach towarowych drugi miesiąc z rzędu w ujęciu rok do roku zmniejszyła się masa przewiezionych towarów. We wrześniu przewieziono łącznie 20,5 mln ton, co oznaczało spadek o 0,5 mln ton (-2,4 proc.) w odniesieniu do września 2021 r.

Pozostałe parametry były natomiast wyższe we wrześniu w ujęciu rok do roku. Praca przewozowa wyniosła 5,3 mld tonokilometrów – więcej o niemal 0,4 mld tonokilometrów (7,4 proc.). Słabiej pod tym kątem wypada wrzesień w porównaniu z rekordowym sierpniem.

Średnia odległość przewozu 1 tony wyniosła 258 km – o niemal 24 km więcej niż przed rokiem.

Kolej w Polsce ma wszelkie predyspozycje żeby się rozwijać, jednak wojna w Ukrainie i globalne perturbacje, których konsekwencjami są utrudnienia w realizowaniu dotychczasowych przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku w znaczący sposób przemodelowały funkcjonowanie niektórych kolejowych przedsiębiorstw w Polsce. Konsekwencjami tych wydarzeń są mniejsze przewozy na kierunku wschód-zachód oraz potrzeba zintensyfikowania przewozów na kierunku północ- południe, który charakteryzuje się jednak innymi kanałami logistycznymi z uwzględnieniem portów morskich – dodaje prezes UTK.

W trzecim kwartale 2022 r. przewieziono łącznie nieco ponad 62,3 mln ton, co oznaczało o 0,6 mln ton (-0,9 proc.) mniej niż w analogicznym kwartale 2021 r. Średnia odległość przewozu w tym czasie wyniosła 258 km i była o 27 km dłuższa niż w 2021 r.

Od początku roku koleją przewieziono 187,4 mln ton towarów.

(oprac. Emilia Derewienko)

Więcej o kolei piszemy tutaj: