{"vars":{{"pageTitle":"Coraz mniej pozwoleń na budowę biur w Warszawie - ale to dlatego, że buduje się coraz wyżej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biura","dane","deloitte","main","nieruchomosci","nieruchomosci-biurowe","polska","statystyki","warszawa","wola"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"24 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":62556}} }
300Gospodarka.pl

Coraz mniej pozwoleń na budowę biur w Warszawie – ale to dlatego, że buduje się coraz wyżej

„Chociaż planowana powierzchnia pozostaje na podobnym poziomie przez ostatnią dekadę, to liczba inwestycji od kilku lat zdecydowanie spada. Oznacza to, że budujemy mniej biurowców, ale często wyższych” – mówi o rozwoju warszawskiego rynku biurowego Dominik Stojek, partner w firmie doradczej Deloitte.

Jak czytamy w opublikowanym przez firmę Deliotte raporcie Warsaw Crane Survey, liczba wydawanych w Warszawie pozwoleń na budowę systematycznie maleje, lecz skala tych projektów, które są realizowane jest coraz większa.

Dojrzała Warszawa

Według analityków Deloitte’a po 30 latach rozwoju od upadku PRL warszawski rynek biurowy osiągnął już dojrzałość.

Obecnie suma powierzchni biurowych w Warszawie przekroczyła już poziom 5,5 mln m kw. W 2019 roku do użytku oddano 175 tys. m kw., a w 2020 planuje się oddać do użytku kolejne ok. 400 tys. m kw. powierzchni, co będzie historycznie rekordowym wynikiem.

„Co istotne pandemia COVID-19 nie wpłynęła znacząco na prace przy realizacji projektów biurowych w Warszawie, a nasze badania nie wykazały żadnych inwestycji, które zostały zawieszone z tego powodu” – mówi Maciej Krasoń z Deloitte.

„Jedynie w pierwszych tygodniach lockdownu miało miejsce krótkie zablokowanie procedur administracyjnych związanych z planowaniem oraz procesem budowlanym, co spowolniło nieco dynamikę branży, natomiast jej nie wyhamowało. Realne konsekwencje pandemii dla tego sektora będziemy mogli ocenić za około 2-3 lata” – dodaje.

Wola nowym warszawskim City

Choć obecnie największa powierzchnia biur na wynajem dostępna jest na warszawskim Mokotowie (w sumie 1,5 mln m kw.), to zdecydowanie najbardziej dynamicznie rozwijającą się pod tym względem dzielnicą jest Wola.

No koniec 2019 roku w budowie na Woli były w sumie biura o powierzchni 544 tys. m kw., czyli niemal połowa historycznej powierzchni wszystkich biur w tej dzielnicy. Do realizowanych obecnie na tym obszarze projektów należą: Warsaw Unit, Generation Park, Skyliner, Forest oraz Varso.

Biorąc pod uwagę wszystkie projekty biurowe w danych dzielnicach (gotowe, w budowie i planowane) w najbliższej przyszłości to właśnie Wola stanie się największą biurową dzielnicą Warszawy.

PZU bije rekord mBanku i zawiera największą w historii umowę najmu wieżowca