{"vars":{{"pageTitle":"Coraz więcej fałszywych zbiórek dla ofiar wojny w Gazie. Oto, na co zwracać uwagę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["atak-hamasu-na-izrael","izrael","najnowsze","pomoc-miedzynarodowa","pomoc-socjalna","zbiorki-pieniedzy"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"27 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":616370}} }
300Gospodarka.pl

Coraz więcej fałszywych zbiórek dla ofiar wojny w Gazie. Oto, na co zwracać uwagę

W internecie coraz częściej pojawiają się próby oszustw związanych ze zbieraniem środków na pomoc ofiarom wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem. Oszuści tworzą fałszywe strony i profile zbiórek, a następnie poprzez social media proszą o datki, również w kryptowalutach.

Jak informuje Amerykańska Federalna Komisja Handlu, w obliczu trwającego konfliktu na terenie Izraela, podobnie jak w przypadku wojny na Ukrainie, prowadzone są rozmaite zbiórki na wsparcie ludności poszkodowanej w wyniku działań wojennych. W ostatnim czasie często można spotkać się z oszustwami łudząco przypominającymi te autentyczne. Oszuści wykorzystują ku temu social media, rozpowszechniając fake newsy.


Czytaj także: Europa bez jednego stanowiska wobec wojny Izraela z Hamasem. UE zwołuje nadzwyczajne spotkanie


Cyberprzestępcy jak zwykle wykorzystują tragedie do czerpania korzyści, wykorzystując przy tym podstępne metody, które niestety okazują się nadzwyczaj efektywne. Oszustwa związane z fałszywymi zbiórkami opierają się na manipulowaniu naszymi emocjami, zachęcając nas do oddawania środków finansowych bez wnikliwej weryfikacji wiarygodności zbiórki. Poruszające zdjęcia i historie usypiają naszą czujność. W sieci krąży wiele prawdziwych zbiórek, a oszuści są niezwykle zręczni w ich kopiowaniu – mówi Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Aby pomoc nie trafiła w złe ręce

Na co napewno należy zwrócić uwagę to niewielkie zasięgi danej zbiórki czy chociażby prośby o płatność w kryptowalutach.

To, co powinno nas zaniepokoić, to niewielka liczba obserwujących daną zbiórkę oraz potencjalne niedociągnięcia, takie jak błędy językowe w opisach. Czerwoną flagą jest prośba o wpłaty w kryptowalutach. Jednak aby podnieść swoją wiarygodność, cyberprzestępcy korzystają także z renomowanych platform płatności, takich jak np. PayPal. Pomagając, warto zachować czujność i ostrożność oraz przekazywać swoje wsparcie tylko sprawdzonym organizacjom charytatywnym – podkreśla Sadkowski.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Co zrobić aby nie dać się oszukać?

Aby uniknąć oszustwa, przede wszystkim należy wybrać organizacje, które są nam znane i które mają doświadczenie w udzielaniu pomocy w czasach kryzysów humanitarnych. Również warto sprawdzić ich aktywność w dziedzinie pomocy międzynarodowej. Przed przekazaniem jakichkolwiek środków, należy dokładnie sprawdzić organizację charytatywną.

Należy być również szczególnie ostrożnym w przypadku prywatnych zbiórek charytatywnych, które są znacznie trudniejsze do zweryfikowania.

Śledząc wydarzenia związane z konfliktem w Izraelu i Gazie, nie należy zapomnieć, że oszuści również śledzą wiadomości i są gotowi działać. Przed dokonaniem darowizny, warto zweryfikować, aby pomoc trafiła tam, gdzie naprawdę jest potrzebna.

Polecamy także: