{"vars":{{"pageTitle":"Credit Suisse, Adecco, Capgemini, Infosys - ile zarabiają pracownicy polskich centrów usług dla globalnych firm?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["centrum-uslug","main","outsourcing","uslugi-biznesowe","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"22 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56924}} }
300Gospodarka.pl

Credit Suisse, Adecco, Capgemini, Infosys – ile zarabiają pracownicy polskich centrów usług dla globalnych firm?

Sektor usług biznesowych zatrudnia w Polsce prawie 340 tys. osób. Autorzy raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2020” zbadali, jak wygląda poziom płac w branży nowoczesnych usług biznesowych.

W raporcie autorstwa Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych przyjęto szeroką definicję sektora, obejmującą działalność centrów outsourcingu procesów biznesowych (BPO), centrów usług wspólnych/globalnych centrów usług biznesowych (SSC/GBS), centrów IT oraz centrów badawczo-rozwojowych (R&D).

Jak wynika z raportu, sektor nowoczesnych usług biznesowych stanowi jeden z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się elementów gospodarki Polski. Na koniec pierwszego kwartału 2020 roku w sektorze zatrudnionych było już 338 tys. osób w ponad 1500 centrach (co stanowi 5,2 proc. zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw).

Według szacunków ABSL sektor odpowiada za 3-3,5 proc. PKB Polski.

Kapitał zagraniczny generuje w sektorze 82 proc. miejsc pracy. Jednym z wyróżników sektora jest jego wielonarodowość — zatrudnienie w centrach w Polsce znaleźli pracownicy z 65 państw, a udział obcokrajowców w zatrudnieniu stanowi 12 proc.

W regionie lepiej od nas zarabiają Czesi

Płace w Polsce są wciąż konkurencyjne w stosunku do płac w krajach Europy Zachodniej. Różnica wynagrodzeń jest szczególnie znacząca na stanowiskach niższego szczebla.

Poniżej porównanie rzeczywistych miesięcznych płac zasadniczych brutto (w euro) pomiędzy Polską a innymi krajami regionu:

Biorąc pod uwagę średnią płacę zasadniczą, Polska na tle regionu ustępuje Czechom. W przypadku stanowiska niższego szczebla – junior specialist – może liczyć na wynagrodzenie rzędu 1108 euro brutto czyli niespełna 5 tys. zł.

W Czechach na podobnym stanowisku średnie wynagrodzenie sięga 1375 euro.

Różnice są także w przypadku stanowisk menedżerskich – w Polsce średnia płaca to 4,2 tys. euro podczas gdy w Czechach można liczyć na 4,6 tys. euro brutto miesięcznie.

Jak widać na powyższej grafice, Polska i Czechy pod względem wysokości wynagrodzeń zdecydowanie wyprzedzają pozostałe kraje regionu.

Tylko w Warszawie i Małopolsce płace są powyżej średniej

A jak wygląda sytuacja w podziale na województwa?

Poniżej porównanie rocznych płac zasadniczych w regionach Polski, przy czym średnia ogólnopolska wynosi 100 proc.

Powyżej średniej znajduje się tylko jedno województwo – małopolskie. Gdyby Warszawa nie była brana pod uwagę oddzielnie, wówczas także województwo mazowieckie plasowałoby się powyżej średniej. Wyłączając jednak stolicę, poziom wynagrodzeń na Mazowszu plasuje się nieznacznie poniżej ogólnopolskiej średniej.

Usługi IT najlepiej płatne w Poznaniu, w pozostałych króluje Warszawa

Stosując kryterium podziału według miast płace w Polsce są silnie zróżnicowane.

Spośród siedmiu miast dysponujących największą powierzchnią biurową w kraju najwyższe płace w sektorze IT są w Poznaniu.

Poniżej porównanie rocznych płac zasadniczych w określonych miastach do średnich płac w Polsce w danym obszarze
na poziomie specjalisty:

Na wysokość płac wpływa nie tylko lokalizacja, ale także otoczenie konkurencyjne i zapotrzebowanie na specjalistów z danego obszaru. IT jest najlepiej opłacaną rodziną stanowisk w ramach centrów SSC/GBS w Polsce. Najniżej opłacane są stanowiska w contact center.

W tegorocznej edycji badania wzięło udział 229 firm polskich i zagranicznych zatrudniających w swoich centrach usług w Polsce łącznie 188,4 tysięcy osób, czyli 56 proc. pracowników sektora.

Czytaj także:

Niemcy wieszczą koniec gospodarczego „cudu nad Wisłą”. Süddeutsche Zeitung: Koronakryzys zagroził firmom