{"vars":{{"pageTitle":"Cudzoziemcy łatwiej uzyskają pozwolenie na pracę. Sejm przyjął nowelizację ustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cudzoziemcy","legislacja","praca","prawo","ustawa"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":218999}} }
300Gospodarka.pl

Cudzoziemcy łatwiej uzyskają pozwolenie na pracę. Sejm przyjął nowelizację ustawy

Sejm znowelizował ustawę o cudzoziemcach zakładającą usprawnienie postępowań administracyjnych w sprawach o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce oraz łączenia zezwoleń na pobyt i pracę.

Nowelizacja zakłada wydłużenie cudzoziemcom z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy dopuszczalnego okresu pracy na podstawie oświadczenia z 6 miesięcy obecnie do 24 miesięcy.

Za nowelą głosowało 428 posłów, przeciw było sześciu.

Nowela wprowadza uproszczony tryb udzielania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę do postępowań wszczętych i pozostających w toku. Uchylony ma zostać wymóg przedstawiania przez cudzoziemca adresu zamieszkania w Polsce jako warunku wydania zezwolenia na pobyt i pracę.

Co jest w nowelizacji ustawy?

Nowelizacja zakłada:

  1. Wprowadzenie uproszczeń dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę poprzez:
  2. rezygnację z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – na rzecz wymogu otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca;
  3. wprowadzenie nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę;
  4. poszerzenie katalogu okoliczności, które nie wymagają zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę;
    wprowadzenie rozwiązania przyspieszającego uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.
  5. wprowadzenie rozwiązań dotyczących odniesienia wynagrodzenia, jako wymogu udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji do przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie tego zezwolenia, a nie w roku poprzedzającym zawarcie umowy dotyczącej wykonywania pracy.
  6. wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy.
  7. możliwość przyspieszenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski (podmioty te określi minister właściwy do spraw gospodarki).
  8. ułatwienie składania wniosków o Kartę Polaka
  9. wprowadzenie regulacji czasowej, zakładającej uproszczony tryb udzielania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w odniesieniu do postępowań wszczętych, które w dniu wejścia w życie projektowanej ustawy będą pozostawać w toku.

Turcja na drodze do kryzysu walutowego. To cena podporządkowania politykom banku centralnego