{"vars":{{"pageTitle":"Czarna dziura w edukacji. Nie wiadomo, jak dużo dzieci z Ukrainy w Polsce w ogóle się nie uczy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dzieci","men","najnowsze","nik","obowiazek-szkolny","szkola","uczniowie-z-ukrainy","ukraina"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"5 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":687293}} }
300Gospodarka.pl

Czarna dziura w edukacji. Nie wiadomo, jak dużo dzieci z Ukrainy w Polsce w ogóle się nie uczy

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że nie wiadomo, ile dzieci z Ukrainy, które podlegają obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki nie jest objętych ani polskim, ani ukraińskim systemem kształcenia.

Opiekunowie dzieci z Ukrainy, które uczą się na odległość, powinni to zgłosić w odpowiedniej gminie. Nie wszyscy jednak dopełniają nałożonego obowiązku. Jednocześnie nie ma przepisów, które pozwoliłyby lokalnym władzom ten obowiązek wyegzekwować. Brak informacji oznacza brak wiedzy na temat tego, ile dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce w ogóle przestało się uczyć.

Znaczny wzrost liczby uczniów cudzoziemców

NIK podaje, że w ciągu dwóch lat szkolnych liczba uczniów cudzoziemców podlegających obowiązkowi szkolnemu lub nauki i uczących się w polskich placówkach wzrosła niemal pięciokrotnie.

Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli, w 28 szkołach liczba oddziałów przygotowawczych utworzonych w roku szkolnym 2022/2023 wzrosła tam w porównaniu z rokiem 2020/2021 aż sześciokrotnie, a liczba cudzoziemców w tych oddziałach dziesięciokrotnie. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie pochodzący z Ukrainy, było ich 75,5 proc.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Mimo to, we wszystkich skontrolowanych szkołach zdecydowana większość dzieci cudzoziemców uczyła się w oddziałach ogólnodostępnych – ponad 83 proc. Do utworzenia dla nich zalecanych przez MEiN oddziałów przygotowawczych doszło w tych placówkach, w których, zgodnie z przepisami, udało się zgromadzić 15 uczniów potrzebujących takich zajęć.

Najwyższa Izba Kontroli podaje, że z opinii dyrektorów niemal wszystkich skontrolowanych szkół wynika, że zwiększona liczba cudzoziemców w szkole po przyjęciu uczniów z Ukrainy nie wpłynęła negatywnie na realizowane w szkole procesy dydaktyczne lub wychowawcze.

Obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy

Natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej chce włączyć ukraińskie dzieci do polskiego systemu edukacyjnego. W ubiegłym tygodniu wiceminister edukacji Joanna Mucha poinformowała, że do nawet 50-60 tys. dzieci z Ukrainy może zostać już od września 2024 r. objętych obowiązkiem szkolnym.

Argumentowała to właśnie brakiem weryfikacji, w jaki sposób realizowany jest obowiązek szkolny dla tych dzieci w systemie online ukraińskim. Dodała również, że część dzieci zostanie w Polsce, więc one mają prawo do edukacji.

To też może Cię zainteresować: