{"vars":{{"pageTitle":"Czekolada stanie się luksusem? Zła wiadomość dla wielbicieli słodyczy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czekolada","kakao","maslo","najnowsze","papier","recykling","slodycze"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"20 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":733278}} }
300Gospodarka.pl

Czekolada stanie się luksusem? Zła wiadomość dla wielbicieli słodyczy

Wiele firm z branży słodyczy czekoladowych, w tym Wedel, dzięki skutecznemu zarządzaniu zapasami surowców oraz zamówieniami było w stanie częściowo łagodzić wzrosty kosztów produkcji w tym roku, unikając pełnego przeniesienia ich na końcową cenę produktów. Jednak wzrosty cen w dłuższej perspektywie będą nieuniknione, wskazuje dyrektor zarządzający firmy Wedel Maciej Herman.

– Rynek surowców wykorzystywanych w branży słodyczy czekoladowych charakteryzuje się obecnie dużą niestabilnością i nieprzewidywalnością, a ceny kakao są obecnie cztery razy wyższe niż 2 lata temu. Po historycznym wzroście, utrzymują się one nadal na bardzo wysokim poziomie. Kakao jako główny składnik czekolady, bardzo mocno wpływa na koszty produkcji i jego cena stanowi duże wyzwanie. Producenci próbują sobie z nim radzić na wiele różnych sposobów, np. przez podnoszenie cen czy ograniczanie kosztów operacyjnych – powiedział Herman w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że surowce mleczne, w tym masło i mleko, są również pod silną presją kosztową, a ceny masła osiągnęły rekordowe poziomy, sięgając nawet 8 tys. euro za tonę, co znacząco wpływa na koszty produkcji. Jest tak także w firmie Wedel, która wykorzystuje 1 proc. krajowej produkcji tego surowca.

– Kolejnym wyzwaniem są ceny surowców używanych do produkcji opakowań, takich jak papier czy tektura, które mimo stabilizacji nie wróciły niestety już do poziomów sprzed 3-4 lat. Nowe regulacje dotyczące opakowań, w szczególności związane z wymogami ekologicznymi (SUP – dyrektywa ograniczająca opakowania plastikowe i PPWR – rozporządzenie zgodnie z którym od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu – przyp. red.), już teraz podnoszą koszty produkcji, co widać na przykładzie dodatkowych opłat za recykling i dostosowania się do nowych norm. Wzrosty kosztów związane z PPWR mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, w zależności od rodzaju opakowania – powiedział dyrektor.

– Wiele firm, w tym Wedel, dzięki skutecznemu zarządzaniu zapasami surowców oraz zamówieniami było w stanie częściowo łagodzić te wzrosty w 2024 roku, unikając pełnego przeniesienia ich na końcową cenę produktów, jednak jesteśmy pewni, że wzrosty cen w dłuższej perspektywie będą nieuniknione – dodał.

Wedel, należący do japońskiej Grupy Lotte, to jeden z trzech największych producentów słodyczy czekoladowych w Polsce. Wraz z firmą Mondelez oraz Ferrero posiadają łącznie około 45 proc. polskiego rynku słodyczy czekoladowych.

Polecamy też: