{"vars":{{"pageTitle":"Czesi wysłali na Ukrainę kilkadziesiąt starszych czołgów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["czechy","czolgi","inwazja-rosji-na-ukraine","rosja","t-72","ukraina"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"5 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":287099}} }
300Gospodarka.pl

Czesi wysłali na Ukrainę kilkadziesiąt starszych czołgów

Kilkadziesiąt czołgów T-72 i bojowych wozów piechoty przyjechało w poniedziałek z Czech pociągiem na Ukrainę. To prezent od czeskiej armii, który Czechy uzgodniły z sojusznikami z NATO. 

Ukraińscy żołnierze są w stanie poradzić sobie z technologią i ma im to pomóc w obronie kraju.

Według informacji portalu Echo24 są to starsze typy niezmodernizowanych czołgów T-72, które miały w swoim arsenale czeskie aktywne rezerwy. Armia miała ich na stanie około 90, ponadto aktywnie działa tylko około 30 zmodernizowanych.

Informację potwierdził Ondřej Benešík, czeski poseł na Sejm. – Wierzę, że będziemy w stanie kontynuować te dostawy – napisał na Twitterze.

Sztab Generalny Armii Czeskiej nie chciał komentować dostaw sprzętu.

Na Ukrainę jeździły także stare bojowe wozy piechoty. Nie jest to jednak dostawa 56 nowoczesnych pojazdów opancerzonych (PbV-501), których eksport w zeszłym tygodniu zatwierdził rząd niemiecki.

Czechy były jednym z nielicznych krajów, które mogły dostarczyć tę technologię na Ukrainę.

Czołgi T-72 w wersji M1 są stare, ale to paradoksalnie zaleta, ponieważ Ukraińcy wiedzą, jak je kontrolować i radzą sobie ze wszystkimi systemami. Nie ma potrzeby, aby przekwalifikowywali się. To samo dotyczy BVP-1. Gdyby ktoś wysłał tam nowoczesną technologię, zajęłoby to co najmniej dni, a raczej tygodnie lub miesiące praktyki. A teraz nie mają na to czasu, więc cieszą się z tej techniki, którą znają – wyjaśnia analityk bezpieczeństwa i wojskowy Lukáš Visingr.

Z sąsiednich krajów tylko Słowacja i Polska mają ten sprzęt w swoim arsenale, a także pobliskie Węgry, które na razie bojkotują dostawy broni na Ukrainę.

Kolejne sankcje na Rosję po masakrze w Buczy. UE chce zabronić importu węgla, zakazać rosyjskich tirów i statków