{"vars":{{"pageTitle":"Czterodniowy tydzień pracy? Polacy są podzieleni. I to nie najmłodsi popierają zmianę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czterodniowy-tydzien-pracy","krotszy-tydzien-pracy","najnowsze","praca","wynagrodzenie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"29 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712013}} }
300Gospodarka.pl

Czterodniowy tydzień pracy? Polacy są podzieleni. I to nie najmłodsi popierają zmianę

Czy Polacy chcą skrócenia tygodnia pracy do czterech dni? Zdania są podzielone. Blisko połowa z nas jest „za”. Ale prawie 40 proc. nie popiera tego pomysłu, nawet jeżeli dotychczasowe wynagrodzenie zostanie utrzymane.

Tak w skrócie prezentują się wyniki sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Duża grupa niezdecydowanych

A jak to wygląda w szczegółach? Zdecydowanie wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, przy utrzymaniu dotychczasowego wynagrodzenia, popiera tylko 19,2 proc. badanych. Raczej na tak jest 27,9 proc.

Z drugiej strony odpowiedź „zdecydowanie nie” wybrało 23,9 proc. ankietowanych. A raczej na nie jest 15 proc. badanych. Aż 14 proc. zapytanych osób nie ma zdania na ten temat.

Badanie pokazało, że najwięcej przeciwników skracania tygodnia pracy jest w grupie 30-39-latków. Tu opcję „zdecydowanie nie” wybrało 46 proc. badanych. Natomiast z największym entuzjazmem do tego pomysłu podchodzą osoby z grupy wiekowej 40-49 lat. Aż 70 proc. z nich odpowiedziało, że jest zdecydowanie na tak.

Odpowiedzi w sondażu udzieliło 1071 osób.

To też może Cię zainteresować: