Czy da się podważyć WIBOR w sądzie? Opinię w tej sprawie opublikował właśnie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. UKNF podkreśla, że może być ona wykorzystywana w procesach, gdzie przedmiotem sporu jest kredyt z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
Według nadzoru finansowego WIBOR Jest wskaźnikiem legalnym i wiarygodnym i nie ma żadnych podstaw do jego podważania – ocenia w swoim stanowisku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
– W ocenie UKNF, nie ma żadnych podstaw do podważania wiarygodności i legalności WIBOR, w szczególności w kontekście zastosowania tego wskaźnika w umowach o kredyt hipoteczny w walucie polskiej – napisano w stanowisku.
– Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ponownie przypomina, że ta obecnie stosowana metoda opracowywania wskaźnika referencyjnego WIBOR spełnia wymagania wskazane w BMR. Podmiot opracowujący ten wskaźnik, tj. GPW Benchmark SA, uzyskał w grudniu 2020 r. od KNF zezwolenie na prowadzenie działalności jako administrator wskaźników referencyjnych i wpisano go do właściwego rejestru ESMA – dodano.
🔸 @uknf prezentuje stanowisko dotyczące zagadnień prawnych i ekonomicznych związanych z umowami o kredyt hipoteczny w walucie polskiej, w których stosowany jest wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIBOR.
🔸Stanowisko zostało przygotowane w związku z wypowiedziami… pic.twitter.com/CJKL8Hm8PZ— Urząd KNF (@uknf) July 26, 2023
Podczas postępowania w przedmiocie udzielenia GPW Benchmark SA zezwolenia na prowadzenie działalności jako administrator wskaźników referencyjnych KNF zweryfikowała i oceniła metody opracowywania wskaźnika referencyjnego WIBOR. Uznano, że jest ona zgodna z przepisami BMR.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
– Z punktu widzenia prawa nie jest zatem możliwe podważenie tej metody przed sądem w postępowaniu cywilnym. Decyzja KNF wiąże sąd w tym postępowaniu, co wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego – napisano.
UKNF podkreśla także, że KNF nie została powiadomiona przez GPW Benchmark o żadnym przypadku otrzymania przez administratora podejrzanych danych wejściowych. Działania nadzorcze Komisji nie wykazały występowania zjawisk, które zostałyby zakwalifikowane jako manipulacja wskaźnikiem referencyjnym.
Przypomina również, że status wskaźnika referencyjnego WIBOR weryfikuje nie tylko KNF, ale także w znacznym stopniu organ UE – ESMA. Co więcej, KNF i ESMA informują także Komisję Europejską o ustaleniach dotyczących WIBOR jako kluczowego wskaźnika referencyjnego.
Czytaj również:
- Sąd zdecydował: kredyt bez WIBOR na czas procesu. Pierwszy raz prawomocnie
- „Bezpieczny kredyt” 2% ożywił rynek mieszkaniowy. Ale wzmożony popyt nie potrwa długo
- Kolejny bank wprowadzi w swojej ofercie kredyt 2 proc. Znamy terminy
- Rynek hipotek odżył jeszcze przed kredytem 2%. Ale sprzedaż dopiero nabiera wiatru w żagle