{"vars":{{"pageTitle":"Czy kranówka jest bezpieczna? Odpowiada dr inż. Edyta Łaskawiec z Politechniki Śląskiej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["chlor","edyta-laskawiec","kongres-3w","kranowka","najnowsze","recykling","woda","woda-butelkowana","woda-kranowa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"12 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641323}} }
300Gospodarka.pl

Czy kranówka jest bezpieczna? Odpowiada dr inż. Edyta Łaskawiec z Politechniki Śląskiej

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów rozmawialiśmy z dr inż. Edytą Łaskawiec z Politechniki Śląskiej, specjalistką w zakresie technologii wodociągowych.

Dr Łaskawiec wskazała, że Polacy coraz częściej sięgają po kranówkę. I tu jej zdaniem pozytywną rolę odegrały akcje społeczne organizowane przez przedsiębiorstwa wodociągowe, które pokazywały, że kranówka spełnia normy jakości, jest bezpieczna, czysta, zdezynfekowana i doprowadzona do konsumentów we właściwy sposób.

Nie zawsze chodzi o chlor

Mimo to należy zachować ostrożność. Ekspertka podkreśliła, że jakość kranówki zależy od stanu instalacji wewnętrznych w budynkach.

– Jeżeli te instalacje są starsze, już po kilku latach przyrasta taki biofilm bakteryjny, który niestety może uszkadzać instalacje wewnętrzne. Może powodować biodegradację, powstawanie czy to osadów rdzawych w przypadku rud żeliwnych, czy to  nieprzyjemnych zapachów, które często definiujemy jako zapach chloru – wyjaśniła dr Edyta Łaskawiec.

– Jednak nie zawsze to jest zapach chloru, ponieważ chlor powinien świeżością, czystością pachnieć. Zazwyczaj te nieprzyjemne zapachy są efektem reakcji mikroorganizmów materii organicznej z chlorem, więc są to produkty uboczne dezynfekcji, a nie produkty pochodzące z samego procesu czy z jakichś niewłaściwych metod oczyszczania przez przedsiębiorstwo wodociągowe – dodała.

Uwaga na białe osady i rdzawe opiłki

Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo ocenić jakość kranówki w domu. Wystarczy proste badanie organoleptyczne. Poza zapachem dobrze jest zwrócić uwagę na smak wody, czy zawiera niepokojące, białe osady bądź rdzawe opiłki.

– Czasami woda, po odstaniu chwilę, okazuje się że nie ma tam żadnych dodatkowych osadów, tylko jest to efekt ciśnienia, które wytwarza bąbelki. I nam się wydaje, że ona ma jakieś mętne zabarwienie, nie jest przejrzysta – zastrzega specjalistka.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Jednocześnie dr Łaskawiec zwróciła uwagę, że woda butelkowana nie jest lepsza od kranówki:

– Woda kranowa jest bezpieczniejsza pod względem jakości, ponieważ woda butelkowana wiąże się z tym elementem przechowywania jej w tworzywach sztucznych. Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu mikroplastikiem, o zanieczyszczeniu środkami z tych tworzyw, które są recyklingowane wielokrotnie i będą się uwalniać większym stopniu.

To też może Cię zainteresować: