{"vars":{{"pageTitle":"Czy w 2026 r. ceny energii też będą zamrożone? Minister finansów odpowiada","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-domanski","ceny-energii","gospodarstwa-domowe","inwestycje","mrozenie-cen","najnowsze","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"26 marca 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":738623}} }
300Gospodarka.pl

Czy w 2026 r. ceny energii też będą zamrożone? Minister finansów odpowiada

Prawdopodobnie nie będzie potrzeby mrożenia cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych w 2026 r., ocenia minister finansów Andrzej Domański.

Ceny energii pozostaną niezmienione w tym roku dla gospodarstw domowych. O tym już mówiliśmy wielokrotnie. […] Będziemy oczywiście w połowie tego roku przyglądać się cenom na rynku energii, dlatego, że ceny na rynku energii często są niższe niż ten poziom zamrożony dla gospodarstw domowych. Więc prawdopodobnie takiej konieczności w 2026 roku nie będzie – powiedział Domański w radiowej Trójce, zapytany o perspektywę odmrożenia cen energii.

Ale z całą pewnością gospodarstwa domowe będą przed potencjalnymi wzrostami cen energii chronione. A jak możemy to zrobić najefektywniej? Poprzez przyspieszenie transformacji energetycznej. Inwestycje w nowe, tanie moce, inwestycje w sieć, inwestycje w magazyny – dodał minister.

W ubiegłym tygodniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że jej resort założył, iż w połowie roku zostaną naliczone nowe taryfy na energię elektryczną i chce, by na ich podstawie rząd zdecydował następnie o tym, czy utrzymać po wrześniu mechanizm mrożenia cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Zgodnie z ustawą z 27 listopada 2024 r. dotyczącą ograniczania wysokości cen energii elektrycznej, jej odbiorcy w gospodarstwach domowych do końca września 2025 roku korzystają z rozliczeń za energię po cenie maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh.

Polecamy też: