{"vars":{{"pageTitle":"Dane z Google pokazują, czego obawiają się dziś Polacy. 5 wykresów typowych dla czasu epidemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","epidemia","epidemia-koronawirusa","google","polska","sars-cov-2","statystyki"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"2 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47143}} }
300Gospodarka.pl

Dane z Google pokazują, czego obawiają się dziś Polacy. 5 wykresów typowych dla czasu epidemii

Zebrane przez nas dane dotyczące wysyłanych z Polski za pośrednictwem Google wyszukiwań dobitnie pokazują nastroje w kraju, obawy Polaków i specyfikę życia w dobie epidemii.

Poniżej prezentujemy 5 najciekawszych wykresów obrazujących nastroje i zmiany przyzwyczajeń w społeczeństwie.

Wykresy dotyczą zmian popularności wyszukiwania konkretnych haseł w danym okresie.

W każdym z poszczególnych przypadków widać ogromną różnicę między poziomem zainteresowania tymi hasłami wśród użytkowników z Polski przed wybuchem epidemii koronawirusa i już w trakcie ogólnokrajowej kwarantanny.

Kreską przerywaną Google zaznacza prognozowany wzrost/spadek popularności danego hasła.

 

1. Zwolnienia grupowe

W obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej i zagrożenia upadłością polskich przedsiębiorstw Polacy zaczęli obawiać się masowych zwolnień z pracy.

Liczba wyszukiwań tego w marcu 2020 roku była ok. 5 razy większa niż przeciętnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy i o ponad 25 proc. większa niż w okresie największego zainteresowania tym hasłem w skali ostatnich 5 lat pod koniec lipca 2016 roku.

 

2. Zasiłek dla bezrobotnych

Niepokój o swoją przyszłość i miejsca pracy obrazuje także wykres dotyczący popularności hasła „zasiłek dla bezrobotnych”.

W marcu 2020 hasło wyszukiwane było ponaddwukrotnie częściej niż w jeszcze w lutym 2020 i niemal 25 proc. częściej niż w dotychczas najpopularniejszym okresie wyszukiwania tego hasła w ciągu ostatnich 5 lat na przełomie sierpnia i września 2015 roku.

 

3. L4

W marcu 2020 roku zdecydowanie zwiększyła się również liczba wyszukiwań dotyczących zwolnień lekarskich – było ich wówczas ponaddwukrotnie więcej niż w lutym 2020 i ponad dwa razy więcej niż przeciętnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

4. Rozkład jazdy pociągów

W wyniku ograniczeń spowodowanych epidemią, ale także w wyniku indywidualnych obaw o własne zdrowie Polacy stracili zainteresowanie podróżami koleją.

Aktualny rozkład jazdy pociągów był wyszukiwany ok. sześciokrotnie rzadziej w marcu 2020 niż przeciętnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

 

5. Papier toaletowy

Rozprzestrzeniająca się choroba i zapowiedzi wprowadzenia kolejnych obostrzeń przez rząd doprowadziły do tego, że konsumenci zaczęli masowo wykupywać produkty pierwszej potrzeby i gromadzić zapasy na wypadek zamknięcia sklepów.

Jak dotąd do tego nie doszło, jednak „papier toaletowy” był w marcu 2020 hasłem wyszukiwanym w Google niespełna dziesięciokrotnie częściej niż przeciętnie w ciągu ostatnich 5 lat. Bardzo podobne statystyki dotyczą także hasła „mydło”.

Czytaj także:

>>> Prognoza: Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia

>>> To już oficjalne: dane pokazują, że mamy rekordowe załamanie w polskim przemyśle