Deficyt budżetu w 2022 r. wyniósł 12,4 miliardów złotych, a deficyt sektora finansów publicznych około 3 proc. PKB – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
– Dzisiaj wchodzimy (…) w kolejny okres z dobrymi perspektywami wzrostu gospodarczego. Jest to możliwe dzięki stabilnym finansom publicznym – mówił Premier Morawiecki na konferencji „Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach”.
Czytaj także: Polacy boją się bardziej o finanse osobiste niż o zdrowie – raport EY
Szef polskiego rządu wskazał, że deficyt budżetowy miał wynieść ok. 30 mld złotych.
– Takie były nasze ostatnie założenia, lecz mogę dzisiaj powiedzieć, że deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 mld złotych. Taki wynik jest więc znacząco lepszy niż przewidywali właściwy chyba wszyscy ekonomiści – wspomniał Premier.
– Deficyt sektora finansów publicznych [za 2022 r. – PAP, przyp. red.], który jeszcze nie jest do końca zweryfikowany, policzony przez Komisję Europejską, przez wszystkich analityków, będzie [wynosił – PAP, przyp. red.] ok. 3 procent PKB, a więc także znacząco niższy niż jeszcze ten, który był prognozowany kilka miesięcy temu – dodał.
Morawiecki chwali swoją politykę fiskalną
– Mamy stabilną sytuację finansów publicznych, to trzeba podkreślić z całą mocą – oświadczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji.
Premier Morawiecki przypomniał, że w 2022 r. wprowadzono programy wsparcia, w tym obniżkę podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze do zera, z których skorzystała duża liczba mieszkańców Polski.
Rząd obniżył też VAT na paliwa, gaz, energię cieplną i elektryczną, oraz akcyzę. Jak podkreślił, był to „wielki ubytek w finansach publicznych”.
– A jednak wynik finansów publicznych, wynik deficytu budżetowego zaskoczył bardzo pozytywnie. Przecież jednocześnie w tym dużo lepszym wyniku sektora finansów publicznych i budżetu państwa zawiera się także cała seria dodatków osłonowych, wszystkich działań o charakterze wsparcia, tym którzy najbardziej potrzebowali tego w roku 2022 – podkreślił szef rządu.
Polecamy także:
- „Polska ma stabilne finanse”, ale waloryzacji 500 plus nie będzie
- „Bankowość i finanse” to jedna z najlepszych branż pod względem satysfakcji z pracy. Jeszcze lepsza jest jednak opieka nad dziećmi
- Połowa Polaków martwi się o swoje finanse, a 1/3 o stan gospodarki. Nowe badanie Deloitte