{"vars":{{"pageTitle":"Deficyt finansów publicznych w górę. Ale i tak jest lepiej, niż miało być","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet","deficyt","deficyt-sektora-finansow-publicznych","finanse-publiczne","gus","main","makroekonomia","ministerstwo-finansow","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":531504}} }
300Gospodarka.pl

Deficyt finansów publicznych w górę. Ale i tak jest lepiej, niż miało być

Deficyt sektora finansów publicznych w 2022 roku wyniósł 3,4 proc. PKB. To duży wzrost w porównaniu z rokiem 2021. Ale poniżej prognoz, w tym oczekiwań Komisji Europejskiej.

Dane o deficycie sektora rządowego i samorządowego znamy z najnowszej publikacji GUS. Według niej deficyt wzrósł do 3,4 proc. PKB z 1,8 proc. PKB w 2021 r.


Rzeczkowska: Rozwiązanie problemu frankowego to odpowiedzialność banków [TYLKO W 300GOSPODARCE]


Wzrost deficytu to efekt dużych wydatków i spadku dochodów związanych z tzw. tarczami antyinflacyjnymi. W 2022 r. rząd przez wiele miesięcy utrzymywał obniżone stawki VAT na gaz i paliwa. Wydał też miliardy złotych na tzw. dodatki osłonowe, w tym dodatek węglowy i dopłaty do innych źródeł ciepła.

Mimo to deficyt i tak okazał się mniejszy, niż zakładało Ministerstwo Finansów przygotowując budżet na 2022 rok. Resort spodziewał się, że deficyt wyniesie 4,5 proc. PKB. 

Dług publiczny spadł

Jeszcze przed publikacją GUS przedstawiciele MF mówili, że wykonanie dochodów i wydatków sektora finansów publicznych powinno być lepsze od planu. Jak mówił Łukasz Czernicki w rozmowie z 300Gospodarką, wynik wsparły wysoka nominalna dynamika wzrostu gospodarczego, która również okazała się lepsza od prognoz, ale też tzw. naturalne oszczędności w budżecie. A i same wydatki antykryzysowe okazały się mniejsze, niż pierwotnie zakładano.

– Ceny surowców udało się opanować dużo wcześniej, nie mieliśmy głębokiego kryzysu na rynku gazu. Więc szacunki kosztów fiskalnych poszczególnych działań okazały się zawyżone – mówił Łukasz Czernicki. Cała rozmowa jest opublikowana tutaj.

Jak się kształtował deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government) w ostatnich latach przedstawia wykres poniżej:

Z tych samych powodów rządowi udało się uzyskać spadek długu sektora finansów publicznych w relacji do PKB. W 2022 r. sięgnął on 49,1 proc. PKB. Rok wcześniej dług wynosił 53,8 proc. PKB.

Według danych GUS dług sektora general government w ostatnich latach kształtował się następująco:

Według jesiennych prognoz Komisja Europejska podała w swoich jesiennych prognozach, że Polska odnotuje deficyt w sektorze rządowym i samorządowym w wysokości 4,8 proc. PKB w 2022 r., 5,5 proc. PKB w 2023 r. i 5,2 proc. PKB w 2024 r.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Komunikat w sprawie deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych zawierający dane zweryfikowane przez Komisję Europejską (Eurostat) zostanie opublikowany w dniu 21.04.2023 r. – podał jednocześnie GUS.

Polecamy: