{"vars":{{"pageTitle":"Delikatna poprawa sytuacji w przemyśle. Zatrudnienie w sektorze stabilizuje się","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","pmi","praca","presja-cenowa","produkcja","sp-global","sektor-przemyslowy","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"1 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":726891}} }
300Gospodarka.pl

Delikatna poprawa sytuacji w przemyśle. Zatrudnienie w sektorze stabilizuje się

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 48,6 punktu we wrześniu 2024 r. wobec 47,8 w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. To najwyższy odczyt PMI od listopada 2023 r.

Największy pozytywny wpływ na poprawę wskaźnika PMI miały we wrześniu nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie.

– We wrześniu polski wskaźnik PMI uległ poprawie trzeci miesiąc z rzędu. Indeks wrósł z sierpniowego poziomu 47,8 do 48,6, sygnalizując wolniejsze pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze. Najnowszy odczyt był najwyższy od listopada 2023, a także był drugim pod względem wielkości wynikiem w obecnej rekordowej sekwencji odczytów poniżej neutralnego progu 50,0, która trwa od maja 2022. Trzeci miesiąc z rzędu trzy najważniejsze subindeksy składające się na główny wskaźnik – nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie – miały na niego pozytywny wpływ – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 47,3 pkt.

Jak podkreślają eksperci, we wrześniu polscy producenci zmniejszyli produkcję rekordowy 29. miesiąc z rzędu.

– Z pozytywnych wieści, po 27-miesięcznym okresie nieustannej redukcji miejsc pracy w przemyśle, co stanowiło najdłuższą sekwencję zwolnień od 2004 roku, we wrześniu sytuacja niemal się ustabilizowała. Według respondentów badania odejścia na emeryturę i redukcje personelu tymczasowego były w dużej mierze równoważone przez nowych pracowników – podano w komunikacie.

S&P Global wskazuje również, że we wrześniu ponownie zmalała aktywność zakupowa polskich przedsiębiorców. Okres nieustannego spadku wydłużył się do rekordowych 28 miesięcy.

– Polski PMI wzrósł we wrześniu trzeci miesiąc z rzędu, sygnalizując, że przemysł kurczy się w wolniejszym tempie niż w sierpniu. Ponadto różnica między danymi dla Polski i danymi flash dla strefy euro zwiększyła się do 3,8 punktu., czyli do drugiej pod względem wielkości wartości od początku 2015. Spadek nowych zamówień oraz spadek produkcji ponownie wyhamowały, a sytuacja na rynku pracy w sektorze ustabilizowała się, co zasygnalizował najwyższy od 28 miesięcy odczyt wskaźnika zatrudnienia. Prognozy na najbliższe 12 miesięcy były umiarkowane, choć firmy mają nadzieję, że niższe ceny pobudzą popyt w nadchodzących miesiącach – podsumował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin.

To też może Cię zainteresować: