{"vars":{{"pageTitle":"Dług dusi państwa najbardziej narażone na skutki zmian klimatu. Mogą sobie nie poradzić z kryzysem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["300klimat","debt-justice","klimat","kryzys-klimatyczny","najnowsze","zadluzenie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712598}} }
300Gospodarka.pl

Dług dusi państwa najbardziej narażone na skutki zmian klimatu. Mogą sobie nie poradzić z kryzysem

Kraje najbardziej narażone na skutki zmian klimatu są dziś jednocześnie obciążone wysokim zadłużeniem. Jego wartość wzrosła do najwyższych poziomów od ponad trzydziestu lat.

Takie wnioski przedstawiła w swoim raporcie organizacja Debt Justice. Jej obliczenia bazują na danych Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Raport organizacji opisuje The Guardian.

Debt Justice przeanalizowała stan finansów 50 państw, które w największym stopniu dotyka kryzys klimatyczny. Okazało się, że 38 proc. odsetek od zadłużenia płacą one na rzecz prywatnych pożyczkodawców, 35 proc. na rzecz instytucji międzynarodowych, 14 proc. Chinom, a 13 proc. innym państwom.

Łącznie przeznaczają one 15,5 proc. dochodów budżetowych na płatności dla zewnętrznych wierzycieli. Przed pandemią COVID-19 było to mniej niż 8 proc. a w 2010 roku – tylko 4 proc.

Rekordowe poziomy zadłużenia miażdżą zdolność najbardziej narażonych krajów do stawienia czoła kryzysowi klimatycznemu – skomentowała dyrektorka wykonawcza Debt Justice Heidi Chow, cytowana przez The Guardian.

Z czego wynika wzrost zadłużenia?

Według organizacji jest kilka przyczyn tego kryzysu zadłużenia. Jednym z nich jest to, że program zawieszenia zadłużenia uzgodniony przez wierzycieli na początku pandemii dobiegł końca.

Inny powód to powszechny wzrost stóp procentowych w porównaniu do niskich poziomów sprzed dwóch dekad. Dodatkowo, silny kurs dolara amerykańskiego zwiększa realną wartość płatności z tytułu zadłużenia.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Potrzebujemy szybkiego i skutecznego programu redukcji zadłużenia, aby obniżyć długi do zrównoważonego poziomu. Wielka Brytania może odegrać swoją rolę, ustanawiając przepisy zapewniające udział prywatnych pożyczkodawców w międzynarodowych umowach o redukcji zadłużenia – dodała Heidi Chow.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: