{"vars":{{"pageTitle":"Dłuższy okres dopłat do zbóż. Rząd planuje nowelizację rozporządzenia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["doplaty-do-zboza","najnowsze","rolnictwo","rynek-spozywczy","zboze","zboze-z-ukrainy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":567277}} }
300Gospodarka.pl

Dłuższy okres dopłat do zbóż. Rząd planuje nowelizację rozporządzenia

Rząd chce wydłużyć okres dopłat do zbóż i nasion oleistych dla producentów rolnych w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im poniesionych strat, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przyjęcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych planowane jest w II kw.


Czytaj także: Oszustwa na ukraińskim zbożu potwierdzone. KAS prowadzi śledztwa


W projekcie rozporządzenia proponuje się zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych (Dz. U. poz. 762) i udzielenie producentom rolnym wsparcia do sprzedaży żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku w dłuższym okresie niż przewidziany w ww. rozporządzeniu, tj. także w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 14 kwietnia 2023 r., a także kukurydzy w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 15 czerwca 2023 r. – czytamy w wykazie.

W tym okresie wpływ przywozu z Ukrainy był już odczuwalny na krajowym rynku, a producenci ww. zbóż oraz rzepaku i rzepiku, którzy dokonali sprzedaży od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. także ponieśli straty w wyniku braku stabilizacji na rynku zbóż i nasion oleistych spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy, podano.

Za dużo zboża

W związku z wojną w Ukrainie do Polski zaczęto przywozić stamtąd ogromne ilości zboża. Ze względu na niskie ceny kupowali je polscy rolnicy. Nadmiar spowodował kryzys w rodzimym sektorze rolniczym – nadpodaż wpływa na obniżenie lokalnych cen i spadek efektywności ekonomicznej. Magazyny są przepełnione, co może oddziaływać na plan zasiewów i zmniejszenie produkcji zbóż i nasion oleistych w kraju.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W II kwartale wydano rozporządzenie o przyznaniu dopłat rolnikom ze sprzedaży zbóż. Celem było ułatwienie rolnikom opróżnienia magazynów, tak, by zrobić miejsce przed kolejnymi żniwami. Wsparcie mogą otrzymać ci rolnicy, którzy dostarczą fakturę sprzedaży zboża lub rzepaku.

Polecamy: