{"vars":{{"pageTitle":"Do budowy polskiej elektrowni jądrowej dołączy kolejna firma z USA. "Ważne, by wykonawca był jak najwcześniej"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300klimat","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","najnowsze","westinghouse"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"23 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":570199}} }
300Gospodarka.pl

Do budowy polskiej elektrowni jądrowej dołączy kolejna firma z USA. „Ważne, by wykonawca był jak najwcześniej”

Do procesu przygotowania budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w najbliższy czwartek dołączy wykonawca, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Elektrownia jądrowa, przy budowie której ma być wykorzystywana technologia firmy Westinghouse AP1000 ma powstać do 2032 r.

Już w tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański. Będzie to wykonawca. Analizowaliśmy liczne projekty, gdzie były opóźnienia czy jakieś problemy z realizacją. W wielu tych miejscach problemem było to, że wykonawca dołączył zbyt późno, na etapie np. budowy, czyli w polskim wypadku to by był 2026 r. – powiedziała Moskwa w radiu RMF FM.


Czytaj także: Atom zamiast węgla. Eksperci: SMRy mogą zapełnić lukę po energetyce węglowej


– Ważne jest, żeby wykonawca był jak najwcześniej w procesie, żeby uczestniczył w procesie projektowania, tak żeby uniknąć potem czy błędów czy roszczeń – dodała.

Jednocześnie poinformowała o zamknięciu kolejnej, przedostatniej już rundy rozmów środowiskowych ws. budowy elektrowni.

– Wczoraj zamknęliśmy już przedostatnią rundę rozmów środowiskowych z przedostatnim partnerem, a to są Duńczycy. Przed nami już tylko Austria. Zamknęliśmy tez rozmowy z Niemcami, wszystkimi innym zainteresowanymi, co pozwala optymistycznie patrzeć na dalsze etapy wydawania decyzji – powiedziała minister.

Kolejne umowy

Umowę określającą zasady współpracy przy przygotowaniu procesu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce PEJ i Westinghouse podpisały grudniu ub. roku. Od tego czasu podpisano m.in. umowę na prace przedprojektowe, a spółka PEJ wskazała preferowaną lokalizację dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, złożyła raport środowiskowy i rozpoczęła proces uzyskiwania decyzji środowiskowej.

Umowa na usługi inżynieryjne przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać we współpracy z partnerem amerykańskim, zostanie podpisana jeszcze w tym roku, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Elektrownia jądrowa, przy budowie której ma być wykorzystywana technologia firmy Westinghouse AP1000 ma powstać do 2032 r.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


W tym roku jeszcze przed nami duża umowa na usługi inżynieryjne, na prace projektowe bardzo ważny etap – powiedziała Moskwa w RMF FM.

Gdzie powstanie elektrownia jądrowa?

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. W 2021 po serii przeprowadzonych na bezprecedensową skalę badań i analiz, wskazały „Lubiatowo-Kopalino” jako preferowaną lokalizację elektrowni o mocy do 3 750 MWe. W 2022 roku spółka złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tzw. raport środowiskowy, konieczny do uzyskania decyzji środowiskowej będącej jedną z decyzji potrzebnych do rozpoczęcia budowy. Jednocześnie zintensyfikowano zarówno działania związane z planowaniem budowy infrastruktury towarzyszącej, jak i te służące prowadzeniu dialogu w rejonie lokalizacji.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP.

Polecamy też: