{"vars":{{"pageTitle":"Dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. S&P podwyższył prognozę PKB","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dezinflacja","konflikt-na-bliskim-wschodzie","najnowsze","pkb","polityka-fiskalna","polityka-handlowa","rpp","sp-global-ratings","wybory-w-usa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"25 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":726329}} }
300Gospodarka.pl

Dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. S&P podwyższył prognozę PKB

S&P Global Ratings podwyższył prognozę PKB dla Polski o 0,1 punktu procentowego. W latach 2024-2025 PKB Polski ma urosnąć odpowiednio o 3 proc. rok do roku i 3,4 proc. wobec czerwcowych prognoz. 

– W Polsce prognozujemy wzrost PKB o 3 proc. w 2024 r. i o 3,4 proc. w 2025 r. Wzrost w drugim kwartale był zgodny z naszymi oczekiwaniami, przyspieszając w porównaniu z pierwszym kwartałem – czytamy raporcie S&P Global Ratings „Economic Outlook Emerging Markets Q4 2024: Lower Interest Rates Help As Pockets Of Risk Rise”.

Czynniki ryzyka

W raporcie wskazano też na kluczowe czynniki ryzyka dla prognozy wzrostu rynków wschodzących. A są nimi implikacje wyborów w USA na politykę handlową i fiskalną, szybsze niż oczekiwano spowolnienie w USA, trwającs słabość gospodarcza w Chinach czy niepewność związana z dalszą eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie, która może zakłócić trwającą dezinflację.

Jednocześnie agencja prognozuje średnioroczną inflację konsumencką CPI w Polsce na poziomie 4,1 proc. w br. wobec 10,9 proc. w ubiegłym roku, następnie 4,3 proc. w 2025 r., 3,2 proc. w 2026 r. i 3,1 proc. w 2027 r.

Niższe ceny ropy naftowej

– Uważamy, że niższe ceny ropy naftowej są korzystne dla większości rynków wschodzących. Zwiększają ich rachunki zewnętrzne i obniżają inflację. Cena ropy naftowej Brent spadła poniżej 75 dolarów za baryłkę na początku września, w porównaniu ze średnią prawie 85 dolarów za baryłkę w tym roku do końca sierpnia. Podczas gdy dochody z ropy naftowej zapewniają korzyści fiskalne niektórym krajom wschodzącym za pośrednictwem państwowych spółek naftowych, większość głównych rynków wschodzących jest importerami netto energii. Utrzymujące się niższe ceny ropy mogą również przyspieszyć normalizację polityki pieniężnej na rynkach wschodzących – wskazano również w raporcie.

Agencja spodziewa się też, że Rada Polityki Pieniężnej powróci do luzowania monetarnego w przyszłym roku i w ciągu roku obniży główną stopę referencyjną o 75 punktów bazowych do 5 proc.; następnie w 2026 r. o 200 punktów bazowych i utrzyma na poziomie 3 proc. stopę referencyjną w 2027 r.

To też może Cię zainteresować: