{"vars":{{"pageTitle":"Donald Trump nie chce monet jednocentowych. "To takie marnotrawstwo"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["centy","dolary","donald-trump","elon-musk","najnowsze","truth-social","waluty"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":735772}} }
300Gospodarka.pl

Donald Trump nie chce monet jednocentowych. „To takie marnotrawstwo”

Prezydent USA Donald Trump nakazał zaprzestania produkcji monet jednocentowych. TwierdzI, że jest to marnotrawstwo pieniędzy. Decyzja ta pojawiła się po tym, jak Elon Musk zwrócił uwagę na koszty bicia jednocentówek w swoim poście na platformie X.

Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent otrzymał polecenie od prezydenta Donalda Trumpa, aby zaprzestano bicia monet jednocentowych.

To takie marnotrawstwo – napisał Trump w swoim poście na platformie społecznościowej Truth Social.

Poinstruowałem mojego Sekretarza Skarbu USA, aby zaprzestał produkcji nowych groszy – dodał.

Jak możemy przeczytać w artykule BBC na ten temat, decyzja ta pojawiła się po tym, jak nieoficjalny Departament Efektywności Rządu (Doge) Elona Muska zwrócił uwagę na koszty bicia monet jednocentowych w poście na X w zeszłym miesiącu.

Jednocześnie BBC przypomina, że debata na temat kosztów i przydatności groszy trwa w Stanach Zjednoczonych od dawna.

Jak wynika z raportu rocznego Mennicy Stanów Zjednoczonych za 2024 r., wyprodukowanie i dystrybucja monety o nominale jednego centa kosztuje 3,69 centa.

Urzędnicy rządowi USA i członkowie Kongresu w przeszłości bezskutecznie proponowali zaprzestanie produkcji grosza.

Podczas gdy jej przeciwnicy twierdzą, że moneta cynkowo-miedziana jest marnotrawstwem pieniędzy i zasobów, zwolennicy uważają, że utrzymuje ona niższe ceny i zwiększa zbiórkę funduszy na cele charytatywne.

Jak podaje BBC, Kanada zrezygnowała z monety jednocentowej w 2012 r., powołując się na koszty jej bicia i spadającą siłę nabywczą z powodu wyższych cen.

Polecamy też: