{"vars":{{"pageTitle":"Dopłacimy do napojów w butelkach i puszkach. Tak będzie działał system kaucyjny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dyrektywa-plastikowa","kaucja-za-butelki","najnowsze","paragon","prezydent-rp","przepisy-przejsciowe","puszki","system-kaucyjny","ue"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":605134}} }
300Gospodarka.pl

Dopłacimy do napojów w butelkach i puszkach. Tak będzie działał system kaucyjny

Maksymalnie 2 zł dopłacimy, jeżeli będziemy chcieli kupić napój w plastikowej butelce (do 3 l), w butelce szklanej wielokrotnego użytku (do 1,5 l) oraz w metalowych puszkach (do 1 l). System kaucyjny zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 r. 

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. To wdrożenie do polskiego prawa unijnych przepisów, tzw. dyrektywy plastikowej. W praktyce oznacza to wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Kaucja i konieczność zwrotu opakowania

Obejmie on plastikowe butelki do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l oraz puszki metalowe (aluminiowe i stalowe) o pojemności do 1 litra.

Krótko mówiąc, przy sprzedaży napojów we wspomnianych opakowaniach pobierana będzie kaucja (maksymalnie 2 zł). Kupujący produkt odzyska ją, kiedy zwróci opakowanie po wypitym napoju. Nie będzie musiał pokazywać paragonu.

Na opakowaniu produktu znajdzie się informacja, że jest on objęty systemem kaucyjnym. Klient będzie też wiedział, ile dokładnie wyniesie kaucja w przypadku napoju, który zamierza kupić.

Przepisy przejściowe

W ustawie podpisanej przez prezydenta RP przewidziane zostały przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi opłata nie będzie pobierana od opakowań, które były na rynku przed wprowadzeniem systemu kaucyjnego.

System kaucyjny na nowych zasadach (niektóre organizacje i przedsiębiorstwa już teraz mają swoje systemy kaucyjne) zostanie wprowadzony 1 stycznia 2025 r.

Po co to wszystko?

Chodzi o to, żeby duża część opakowań była zbierana w sposób selektywny, co ma z kolei przełożyć się na mniejszy negatywny wpływ plastiku czy aluminium na środowisko.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Ustanowione zostały minimalne poziomy selektywnego zbierania opakowań – plastikowych butelek, metalowych puszek i szklanych butelek.

W ustawie założono, że te minimalne poziomy zbierania opakowań będą sukcesywnie wzrastać w określonych latach. W 2025 roku minimalny poziom selektywnego zbierania ma wynosić 77 proc., a w 2029 roku ma wzrosnąć do 90 proc.

To też może Cię zainteresować: