Rząd planuje interwencję na rynku nawozów. Mechanizm ma zostać przedstawiony w ciągu kilku dni. Może on przybrać formę dopłat, jednak nie ma jeszcze konkretnej decyzji rządu.
Przez rekordowo wysokie ceny gazu znacząco drożeje produkcja nawozów. Gaz jest kluczowym składnikiem w procesie produkcji. W efekcie sytuacji na rynku, w ubiegłym tygodniu dwóch największych producentów nawozów w Polsce – Grupa Azoty i Anwil – zawiesiły lub ograniczyły produkcję.
Rząd zapowiada interwencję na tym rynku. Jej celem ma być wsparcie polskiego rolnictwa.
Interwencja rządu
Mechanizm interwencji na rynku nawozów zostanie przedstawiony w ciągu kilku dni wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Ma on zostać wypracowany przez wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, a także wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
– Zleciłem kilka dni temu premierowi Sasinowi i premierowi Kowalczykowi wypracowanie odpowiedniego rozwiązania – powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. I dodał:
– Dzisiaj prezentowali tę sprawę, pewne propozycje na Radzie Ministrów, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jeszcze ostatecznej decyzji, w którym kierunku rozwiązania pójdą nie przedstawili, ale sądzę, że w najbliższych kilku dniach będzie to możliwe (…). Skonstruowanie tego mechanizmu czy poprzez dopłaty, czy poprzez inne jakieś mechanizmy zakupowe, kompensacyjne jest zadaniem dość skomplikowanym i dlatego dałem panom premierom jeszcze chwilę czasu, żeby się nad tym zastanowili.
Przypomniał, że w ubiegłym sezonie rolnicy mogli korzystać z dopłat do nawozów.
– Jeżeli trzeba będzie (…) na kolejny sezon też będziemy kształtowali odpowiednie programy, tak żeby zareagować na tę sytuację, jaka może wtedy być – wskazał.
Polecamy też:
- Minister rolnictwa: nawozów na jesień nie zabraknie, problemem wiosna przyszłego roku
- Zimą może nam zabraknąć kilku miliardów metrów sześciennych gazu [WYWIAD]
- Kryzys gazowy w UE: wielkie oszczędzanie i rekordowe ceny. Co czeka Polskę?
- Branża mięsna: Tak dużego zagrożenia wstrzymania produkcji dotąd nigdy nie było [WYWIAD]
- Europie nie grozi głód, ale to bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze. Wywiad z Januszem Wojciechowskim