{"vars":{{"pageTitle":"Dwa razy więcej pieniędzy na paliwa kopalne. Tak państwa zareagowały na kryzys energetyczny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","kryzys-energetyczny","main","najnowsze","najwazniejsze","paliwa","paliwa-kopalne","polityka-fiskalna","wsparcie-odbiorcow-energii"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"7 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":638746}} }
300Gospodarka.pl

Dwa razy więcej pieniędzy na paliwa kopalne. Tak państwa zareagowały na kryzys energetyczny

Chcąc chronić odbiorców energii, w 2022 roku 82 państwa podwoiły łącznie kwotę wsparcia dla spalania paliw kopalnych. Pomoc ta nie tylko była niekorzystna dla klimatu, ale i niespecjalnie efektywna.

Pokazuje to najnowsze opracowanie “OECD Inventory of Support Measures for Fossil Fuels”. Zostało przygotowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii.

Dwa razy więcej na paliwa kopalne

Pomimo zobowiązań do zwiększenia skali i przyspieszenia działań na rzecz klimatu, koszt fiskalny wsparcia rządowego dla paliw kopalnych niemal podwoił się w 2022 r., osiągając ponad 1,4 biliona dolarów, ponieważ rządy w krajach OECD i krajach partnerskich wprowadziły znaczące inicjatywy mające na celu złagodzenie wysokich kosztów energii dla gospodarstw domowych i firm, spowodowanych częściowo wojną agresji Rosji przeciwko Ukrainie – czytamy w raporcie.

Wzrost wsparcia w porównaniu z poprzednimi latami pokazuje grafika.

Z danych OECD wynika, że w 2022 roku państwa członkowskie i partnerskie wprowadziły aż 162 nowe antykryzysowe środki wsparcia. W większości właśnie na spalanie ropy, gazu i węgla.


Czytaj też: Wysoki rachunek za energię w państwowych budżetach. Polska na pierwszej linii w walce z kryzysem


Autorzy szacują, że bezpośrednie transfery i wydatki związane ze wsparcie spalania paliw kopalnych wyniosły 427,9 mld dolarów w 2022 roku. Ponadto koszt sprzedaży paliw kopalnych poniżej cen rynkowych przekraczał 1,12 bln dolarów.

Wsparcie skierowane było głównie do odbiorców: firm i gospodarstw domowych. Na ten cel przeznaczono 81 proc. całkowitych kosztów. Wsparcie dla producentów paliw kopalnych stanowiło 16 proc. Pomoc, która nie była skierowana ani do producentów, ani do konsumentów stanowiła 3 proc. całkowitych kosztów.

Kraje będące importerami netto energii elektrycznej były szczególnie narażone na wzrosty cen. Dlatego też wdrożyły one bardziej kosztowne środki wsparcia niż eksporterzy netto.

Niekorzystny trend

Dane pokazane w opracowaniu składają się na trend, który może zagrozić celom klimatycznym. Wyzwania związane z dążeniem do zerowej emisji netto stają się jeszcze trudniejsze.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Autorzy zwracają uwagę na jeszcze jeden problem. Środki wsparcia w większości przypadków niewłaściwie kierowano. Zwykle dystrybuowano wsparcie szeroko, zamiast przeznaczyć je dla najbardziej potrzebujących odbiorców.

– W przyszłości kluczowe znaczenie będzie miało zreformowanie środków wsparcia w celu lepszego ukierunkowania ich na najbardziej potrzebujących. Wsparcie dla paliw kopalnych również powinno zostać jak najszybciej wycofane. Pomoże to uwolnić bardzo potrzebne zasoby na przejście do zerowej emisji netto i przyspieszy innowacje w celu poprawy efektywności energetyczne – czytamy także w opracowaniu.

Czytaj także: