{"vars":{{"pageTitle":"Dwaj polscy miliarderzy chcą wspólnie wybudować elektrownię jądrową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["elektrownia-jadrowa","energetyka","energia-jadrowa","male-reaktory-jadrowe","michal-solowow","ze-pak","zygmunt-solorz-zak"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"31 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":183184}} }
300Gospodarka.pl

Dwaj polscy miliarderzy chcą wspólnie wybudować elektrownię jądrową

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych SMR” (z ang. small module reactor – SMR) – informuje Polsat.

Jak podaje telewizja, wspólny projekt polskich miliarderów to, jak dotąd, najpoważniejsze krajowe przedsięwzięcie związane z energią jądrową i SMR – małymi reaktorami modułowymi.

Zygmunt Solorz-Żak, którego majątek szacowany jest na 9,1 mld zł (2. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” w zeszłym roku), jest właścicielem lub ma pakiet kontrolny akcji takich firm jak Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus), Elektrim oraz Zespółu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”.

Według portalu Energetyka24, plan ma szansę realizacji właśnie ze względu na umiejscowienie na terenie Elektrowni Pątnów należącej do ZE PAK i już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu.

Energia ma być produkowana przy pomocy jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR.

Synthos, firma innego miliardera Michała Sołowowa, występuje w tym projekcie jako inwestor i dostawca technologii.

Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w latach 2004-2018. Posiada 7 zakładów produkcyjnych (zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii) oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Synthos już współpracuje przy rozwoju technologii jądrowych z Orlenem.

SMR przykuwa uwagę inwestorów

Małe reaktory jądrowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Od blisko dekady Stany Zjednoczone wykładają pieniądze na badania i rozwijanie małych reaktorów jądrowych. To reaktory o mocy poniżej 300 MW, czyli ponad 4 razy mniejszej niż moc reaktorów operujących w nowych wielkoskalowych elektrowniach. Departament Energii USA uznaje SMR za potencjalnie konkurencyjne źródło dla istniejących reaktorów wielkoskalowych z powodu niższych kosztów budowy.


Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Rośnie zainteresowanie małymi reaktorami jądrowymi w Stanach i wśród krajów UE


Zainteresowanie tym rodzajem reaktorów rośnie też w UE. Projekty małych reaktorów modułowych rozwijać zamierza na przykład przedsiębiorstwo z branży lotniczej i energetycznej Rolls-Royce we współpracy z rządem Wielkiej Brytanii i innymi firmami.

SMR mają wspomóc osiąganie celów klimatycznych dzięki zerowej emisyjności wytwarzania energii. Oprócz produkcji energii elektrycznej mogą także produkować energię cieplną. W przypadku wysokotemperaturowych reaktorów (HTR) możliwe jest uzyskanie ciepła procesowego dla przemysłu, np. do produkcji wodoru.

Z tych powodów zainteresowanie małymi reaktorami jądrowymi rozwija się również w Polsce. W czerwcu Synthos podpisał też umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej z PKN Orlen. Kontrakt dotyczy małych i mikro reaktorów atomowych o mocy do 300 MW. Efektem będzie powstanie spółki Orlen Synthos Green Energy, która ma dostarczać energię już za 10 lat.



Podobał ci się ten artykuł? Powstał w ramach naszego cotygodniowego newslettera klimatycznego 300KLIMAT. Zapisz się na niego tutaj: