{"vars":{{"pageTitle":"Dyrektorzy ds. zrównoważonego rozwoju mają coraz więcej do powiedzenia w firmach. Tak już zostanie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["chief-sustainability-officer","deloitte","dyrektor-ds-zrownowazonego-rozwoju","finanse","firma","main","przedsiebiorcy","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":120205}} }
300Gospodarka.pl

Dyrektorzy ds. zrównoważonego rozwoju mają coraz więcej do powiedzenia w firmach. Tak już zostanie

Rola dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju (CSO) w przedsiębiorstwach wzrasta. Według przewidywań analityków ten trend wzmocni się w przyszłości.

“Aż 70 proc. specjalistów z sektora finansowego uważa, że w pięcioletniej perspektywie dyrektorzy ds. zrównoważonego rozwoju będą pełnili kluczową rolę w dążeniu do osiągnięcia celów ESG, czyli z zakresu ochrony środowiska, czynników społecznych i ładu korporacyjnego” – pisze międzynarodowa firma doradcza Deloitte.

Badanie “The future of the Chief Sustainability Officer. Sense-maker in chief” przeprowadzone przez firmę Deloitte i Institute of International Finance sprawdzało m. in., w jaki sposób postrzegają rolę dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju.

Kiedy potrzebny jest dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju (CSO)?

Analitycy Deloitte wskazują, że w działalności przedsiębiorstw może dojść do trzech momentów zwrotnych, w których wyznaczenie dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju jest dla nich niezbędne.

1. Gdy tempo zmian zachodzących w zewnętrznym otoczeniu biznesowym przewyższa możliwość dostosowania się do nich wewnątrz organizacji. Ekspert, wspomagający firmę w zdefiniowaniu kluczowych celów, pozwoli jej efektywnie przeprowadzić transformację, a nawet przewidzieć kierunek przyszłych zmian.

2. Kiedy organizacja nie prowadziła działań w zakresie zrównoważonego rozwoju i nie posiada wystarczających kompetencji w tej dziedzinie. Ma jednak świadomość, że interesariusze właśnie tego od niej oczekują.

3. Gdy firma rozpoznaje zagrożenia w zakresie ESG i uznaje ich zaadresowanie za strategiczne dla swojego funkcjonowania.

Na czym polegają zadania CSO?

Szczegółowy zakres obowiązków dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju różni się w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa, w którym pracują, a także np. od sektora gospodarki, w którym działa firma.

Tak ogólne podejście oznacza, że funkcja ta bywa różnie nazywana, wiąże się ze zróżnicowanymi zadaniami i zmienną odpowiedzialnością – pisze Deloitte. Ankieta firmy doradczej wskazała jednak trzy główne obszary, którymi zajmują się CSO. Są to:

1. Ocena i analiza zmieniających się warunków, w których funkcjonuje firma i ich skuteczne wyjaśnienie wewnątrz organizacji.

2. Pomoc w zmianie strategii biznesowej przedsiębiorstwa.

3. Zapewnienie świadomego i przemyślanego przywództwa, umożliwiającego skuteczną współpracę wielu działów, a także ich efektywne zaangażowanie i kształcenie.


Czytaj także: Orange ma swojego ministra klimatu. Prawdopodobnie jako pierwsza korporacja w Polsce stworzyła stanowisko climate officer


Od profesjonalistów zajmujących stanowiska dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju wymaga się posiadania szeregu technicznych i menedżerskich umiejętności.

Wśród nich najczęściej wymieniane są kompetencje w zakresie: strategii, wywierania wpływu, podnoszenia świadomości i ukazywania wymiernych konsekwencji zagadnień z zakresu ESG dla pracowników ich firmy. Niezbędna jest też znajomość struktury organizacyjnej, a także doskonałe zorientowanie w specyfice oferty firmy.

Wyniki badania pokazują też, że istnieje konsensus co do celów, jakie CSO usiłują osiągnąć. Respondenci w prawie 70 proc. przypadków wskazywali, że jest to zwłaszcza przeprowadzenie zmian w zakresie modelu biznesowego danej organizacji.

Status dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju w firmie

Prawie jedna trzecia respondentów dostrzega potrzebę zatrudnienia CSO, ale w ich firmach jeszcze takie stanowisko się nie pojawiło. Tylko 5 proc. ankietowanych uważa, że stworzenie tej funkcji nie jest konieczne.

Natomiast 14 proc. wskazuje na niechęć zarządu do takiej inicjatywy. Co piąty pytany mówi, że taka rola już jest włączona w strukturę ich firmy i tyle samo, że za te zagadnienia jest już odpowiedzialna inna osoba z zarządu.

99 proc. badanych, niezależnie od kraju, rodzaju zespołu czy konkretnej funkcji, przewiduje w ciągu najbliższych dwóch lat dalszy wzrost znaczenia zadań dotyczących zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Powoduje to, że rośnie autorytet i pozycja w strukturach firm specjalistów zajmujących się tymi kwestiami.


Przeczytaj również: Największa firma inwestycyjna na świecie uderza w PGE. „Polska spółka coraz bardziej odstaje od swoich rywali”


80 proc. badanych CSO i 72 proc. respondentów niesprawujących tej funkcji przewiduje, że w najbliższych 5 latach taka sytuacja się utrzyma i dyrektorzy ds. zrównoważonego rozwoju będą nadal pełnić osobną rolę w przedsiębiorstwach.

Zaledwie 14 proc. zakłada, że funkcja nie będzie już potrzebna. Tyle samo badanych uważa, że te zadania zostaną przypisane do prezesów firm.

Badanie Institute of International Finance (IIF) oraz Deloitte zostało przeprowadzone między lipcem a wrześniem 2020 r. na grupie ponad 80 profesjonalistów o różnych specjalizacjach, zajmujących się zagadnieniami zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Respondenci pracowali w ponad 70 instytucjach świadczących usługi finansowe z Europy, Ameryki Północnej, Azji i rynków wschodzących.

Dlaczego fasadowe „zielone” działania są najgorsze? Ci eksperci doradzają firmom, jak skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu