{"vars":{{"pageTitle":"„Dzieci z kryzysem wieku średniego”. Młode pokolenia są mniej szczęśliwe od swoich dziadków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baby-boomers","generacja-x","generacja-z","main","millenialsi","najnowsze","pokolenie-boomers","raport","raport-szczescia","szczescie"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"23 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":694797}} }
300Gospodarka.pl

„Dzieci z kryzysem wieku średniego”. Młode pokolenia są mniej szczęśliwe od swoich dziadków

Młodzi ludzie, w zależności od regionu, są statystycznie mniej szczęśliwi niż starsze pokolenia. W rankingu „szczęścia” World Happinnes Report 2024 siódmy rok z rzędu dominują kraje skandynawskie na czele z Finlandią. Młodzi Polacy plasują się dopiero w czwartej dziesiątce zestawienia. 

W wielu, choć nie we wszystkich regionach na świecie, młodzi ludzie są szczęśliwsi niż starsze pokolenia. Najnowszy ranking zanotował jednak zmiany. W krajach Ameryki Północnej poziom szczęścia młodych gwałtownie spadł do tego stopnia, że obecnie deklarują się jako mniej szczęśliwi niż osoby starsze. Z drugiej strony, w krajach Europy Zachodniej, młodzi ludzie są znacznie szczęśliwsi niż osoby starsze.

Na zachodzie Europy, całkowity poziom szczęścia jest podobny we wszystkich grupach wiekowych, podczas gdy w niektórych krajach obserwuje się tendencję do zmiany tego wskaźnika wraz z wiekiem (z okazjonalnym wzrostem w przypadku osób starszych). W przypadku krajów takich jak Norwegia, Szwecja, Niemcy czy Hiszpania starsi mieszkańcy są szczęśliwsi od młodych.


Czytaj także: Młodzi Polacy są najmniej zadowoleni z życia. Oto powody


Odmienną sytuację możemy zaobserwować w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie to młodzi mieszkańcy czują się szczęśliwsi niż starsi. Największe różnice widać, porównując obie płcie – kobiety w Europie są mniej szczęśliwe od mężczyzn, niezależnie od grupy wiekowej.

Łącząc dostępne dane dotyczące dobrostanu dzieci i młodzieży na całym świecie, udokumentowaliśmy niepokojące spadki szczęścia szczególnie w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Myśl, że w niektórych częściach świata dzieci już doświadczają odpowiednika „kryzysu wieku średniego”, wymaga natychmiastowych działań – powiedział w oświadczeniu prof. Jan-Emmanuel De Neve, dyrektor Centrum Badań nad Dobrostanem na Uniwersytecie Oksfordzkim, profesor Ekonomii i Nauk Behawioralnych w Szkole Biznesu Saïd.

Polakom do szczęścia daleko?

W najnowszym raporcie World Happiness Report Polska zajęła 35. miejsce. Tym samym awansowaliśmy o cztery pozycje względem 2023 roku i o aż 13 miejsc w porównaniu z 2022 roku. W naszym przypadku w klasyfikacji szczęścia najlepiej wypadają Polacy w średnim wieku z przedziału 40-55 lat.

Najmniej szczęśliwi są w Polsce emeryci. Z kolei młodzi mieszkańcy Polski poniżej 30. roku życia deklarują się jako jedni z najbardziej nieszczęśliwych w naszym kraju. Po uwzględnieniu takich czynników jak miejsce zamieszkania, czas wolny, zarobki, sytuacja gospodarcza, społeczna i ekonomiczna w miejscu zamieszkania, Millenialsi mają średnio o jedną czwartą punktów mniej niż Baby Boomers, czyli osoby urodzone po wojnie, w latach 1943-1960.

Generacja Z i X znajduje się mniej więcej w połowie stawki, ale bliżej im w (nie)szczęściu do Millenialsów. W obrębie Baby Boomerów ocena życia i szczęścia rośnie wraz z wiekiem, podczas gdy w przypadku Gen X, Z i Millenialsów – im są starsi, tym są mniej szczęśliwi.

Co kraj, to obyczaj

A jak jest z poczuciem szczęścia w innych regionach świata? W krajach Azji Południowo-Wschodniej z Indonezją i Singapurem na czele, zaobserwowano spadające zadowolenie z życia w różnych grupach wiekowych, z wyraźnym odstępstwem na korzyść młodych kobiet.

W Azji Południowej najmniej szczęśliwi są ludzie w średnim wieku, zwłaszcza mężczyźni. W Azji Wschodniej natomiast im ludzie starsi, tym mniej szczęśliwi. Tutaj ponownie kobiety czują się lepiej od mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ponownie im ludzie są starsi, tym czują się bardziej nieszczęśliwi, ale po 60. roku życia statystycznie tylko u kobiet odnotowano wzrost zadowolenia z życia. W Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii ponownie najmniej szczęśliwi są ludzie do 30. roku życia.

Z kolei na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej najszczęśliwsze czują się młode kobiety. Tutaj poziom zadowolenia z życia maleje z wiekiem, ponownie z wyjątkiem kobiet w wieku 60+. Odwrotną sytuację zanotowano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Tam to osoby starsze są szczęśliwsze. W Afryce Subsaharyjskiej z kolei to młodzi mężczyźni czują się lepiej na co dzień od kobiet, niezależnie od grupy wiekowej.

Polecamy także: