{"vars":{{"pageTitle":"Dzięki integracji uchodźców z Ukrainy w Polsce mogą zyskać oba kraje, wskazuje Deloitte","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deloitte","najnowsze","pkb","pomoc-dla-uchodzcow","rynek-nieruchomosci","uchodzcy-z-ukrainy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":383927}} }
300Gospodarka.pl

Dzięki integracji uchodźców z Ukrainy w Polsce mogą zyskać oba kraje, wskazuje Deloitte

Odpowiednie podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB od 0,2 do 3,5 proc. Tak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.

Jak podaje Deloitte, „przemyślane i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy” może wesprzeć polską gospodarkę. Polski PKB może wzrosnąć od 0,2 do nawet 3,5 proc.

Ale kluczowe będzie aktywizacja zawodowa uchodźców zgodnie z ich kwalifikacjami wskazuje raport.

Może zyskać i Polska, i Ukraina

W raporcie „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji” Deloitte przywołuje szacunki wskazujące, że od 24 lutego polską granicę mogło przekroczyć 3,8 mln Ukraińców. Z tego ok. 1,5 mln wciąż przebywa w naszym kraju.

W pierwszych tygodniach wojny pomoc przybywającym z Ukrainy miała charakter spontaniczny, doraźny i krótkoterminowy, zwraca uwagę Michael Wodzicki z Deloitte.

Tymczasem, jeśli ma skorzystać zarówno polska, jak i ukraińska gospodarka, zdaniem eksperta potrzeba kompleksowego, długoterminowego planu. Pod uwagę należy wziąć chociażby możliwość napływu kolejnej fali uchodźców.

Przemyślane, systemowe i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem PKB od 0,2 do 3,5 proc. podano w raporcie. Jednocześnie będzie miało pozytywny wpływ na proces odbudowy zniszczonego wojną sąsiadującego kraju.

Julia Patorska z Deloitte wskazuje np., że pracujący w Polsce migranci wysyłają cześć zarobków do Ukrainy. Zwiększenie ich dochodów zwiększy więc wpływy dla tego kraju i wspomoże jego odbudowę.

Aktywizacja zawodowa i mieszkania

Aby można zrealizować te cele, zdaniem ekspertów z Deloitte kluczowe są dwie rzeczy. Chodzi o aktywizację zawodową uchodźców zgodnie z ich kwalifikacjami oraz lepszy dostęp do rynku mieszkań.

60 proc. Ukraińców przebywających w Polsce ma wyższe wykształcenie podaje raport.

Praca poniżej ich kwalifikacji jest marnotrawstwem kapitału ludzkiego uważa Wodzicki. Według niego powinniśmy m.in. umożliwić imigrantom wykonywanie zawodów wymagających wysokich kwalifikacji lub specjalistycznych umiejętności, poprzez cyfryzację i optymalizację procesów nostryfikacyjnych.

Konieczne jest też uporządkowanie i ujednolicenie sposobu komunikacji z uchodźcami.

Niejednorodna polityka informacyjna stanowi bowiem jedną z największych przeszkód na drodze do skutecznego włączenia obywateli Ukrainy do polskiego społeczeństwa wskazuje Wodzicki.

Jednym ze sposobów wsparcia i aktywizacji, i lepsze komunikacji ma być zaoferowanie kursów językowych zarówno w formie online, jak i stacjonarnej.

Jest to tym bardziej istotne, że zdaniem aż 74 proc. przedsiębiorców znajomość języka polskiego osób, które na skutek wojny przyjechały do naszego kraju, jest słaba albo bardzo słaba podaje Deloitte.

Zwrócono też uwagę, że innym utrudnieniem wobec pełnej integracji jest sytuacja na rynku mieszkaniowym.

W 2021 r. oddano w Polsce do użytku 235 tys. nowych mieszkań, podczas gdy do zaspokojenia potrzeb uchodźców w długim okresie potrzeba ich około 480 tys. zauważyła Patorska.

W ocenie ekspertów identyfikacja i modernizacja niewykorzystanych nieruchomości oraz reforma prawa o wynajmie lokali mieszkalnych to działania, które mogą być receptą na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. Chodzi przede wszystkim o identyfikację miejsc, które mogłyby zostać przekształcone w tymczasowe lub stałe mieszkania i zachęcanie samorządów do poszukiwania wolnych lokali. Deloitte wskazuje tez na zmiany prawne, które zabezpieczyłyby właścicieli zainteresowanych wynajmem mieszkań obcokrajowcom czy na wprowadzenie tymczasowych dopłat czynszowych dla uchodźców.


Polecamy też: