{"vars":{{"pageTitle":"EBOR podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski. To efekt rozwoju gospodarki w I kwartale","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ebor","najnowsze","pkb-polski","prognozy-makroekonomiczne"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"15 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709221}} }
300Gospodarka.pl

EBOR podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski. To efekt rozwoju gospodarki w I kwartale

„Wzrost PKB Polski wyniesie 2,9 proc. w 2024 r. zamiast oczekiwanych we wrześniu ub.r. 2,7 proc.”, prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Bank oczekuje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,5 proc. w 2025 r.

„Korekta w górę na 2024 r. odzwierciedla silny wzrost w pierwszej połowie roku, napędzany popytem krajowym i inwestycjami finansowanymi ze środków UE, częściowo w wyniku spadającej inflacji i stosunkowo luźnej polityki fiskalnej” – czytamy w komunikacie.

Prognozy zostały opublikowane w raporcie Banku „Regional Economic Prospects”, który przewiduje spowolnienie wzrostu w regionach EBOR do średnio 3 proc. w tym roku, co stanowi korektę w dół o 0,2 pkt proc. w stosunku do prognozy z września 2023 roku. Korekta odzwierciedla częściowo wolniejszy niż oczekiwano wzrost pod koniec 2023 r. i na początku 2024 r. w Europie Środkowej, zwłaszcza w Czechach, Estonii, na Węgrzech i Słowacji, zgodnie ze słabym wzrostem w Niemczech, podano także.

„Pomimo oczekiwanego wzrostu gospodarczego, raport podkreśla potencjalne zagrożenia dla ożywienia gospodarczego, takie jak deficyt fiskalny Polski, który w 2023 r. przekroczył unijne reguły fiskalne i prawdopodobnie pozostanie wysoki w 2024 r. Według raportu, konsolidacja fiskalna i reformy są potrzebne, aby zmniejszyć deficyt i zwiększyć potencjał wzrostu. Ewentualny ponowny wzrost inflacji może również utrudnić ożywienie” – napisano dalej w komunikacie.

EBOR podkreśla, że jest jednym z wiodących inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Od rozpoczęcia działalności w Polsce w 1991 roku, bank zainwestował ponad 14 mld euro w 527 projektów. W ubiegłym roku bank zainwestował w Polsce rekordową kwotę 1,3 mld euro.

(ISBnews)